Facebook Google+ Twitter

Lech Wałęsa - portret stworzony z książki

Po przeczytaniu autobiografii mam mieszane uczucia co do osoby Lecha Wałęsy. Niewątpliwie jest on człowiekiem skomplikowanym, ze złożoną osobowością. Postaram się „rozgryźć” naszego noblistę.

Okładka książki / Fot. Okładka książkiLech Wałęsa urodził się w rodzinie wielodzietnej. Mieszkał na wsi. Dzieciństwo upłynęło mu szybko. Ciężko pracował. To zahartowało go na przyszłość. Posiadł cechy, które są rzadkością dla ludzi mieszkających od urodzenia w mieście. Patrząc dzisiaj na byłego prezydenta można łatwo zauważyć, że jeżeli się skarży, to tylko na braci Kaczyńskich.

Wychowanie na wsi i praca w stoczni sprawiła, że Lech jest w gruncie rzeczy człowiekiem prostym. Mówi prosto z mostu, co nie zawsze jest zaletą. Wałęsa uważał, że to dobrze, gdyż takie odebrał wychowanie. Nie rozumiał, dlaczego mówieniem wprost czasem zrażał do siebie ludzi.

Wałęsa nie zawsze zauważał swoje błędy. Uważał się za męża opatrznościowego, Konrada naszych czasów. Widział siebie w roli przywódcy, który musi zrzucić brzemię komunizmu z narodu. Nie umiał współpracować z ludźmi. Na łamach autobiografii sam się do tego przyznaje. Lubił mieć ostatnie zdanie i był święcie przekonany, że ma rację.

Dzięki tej pewności siebie nie dał się złamać komunistom. Wierzył, że co robi jest dobre, oraz w to, że racja jest po jego stronie. Był dla nich twardym przeciwnikiem choć próbowana go łamać na różne sposoby. Wydaje mi się, że noblista cenił bardziej swoją misję niż rodzinę. Sam przyznaje się do tego, że czasem było różnie. Mając tak liczną rodzinę niewielu zdobyłoby się stanąć na czele ruchu, który zmierzał małymi krokami do obalenia komunizmu. Ja bym się na to nie zdobył.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawie:) Jeszcze nie przeczytałam tej książki. A tyle razy miałam zamiar to zrobić) Muszę po nią w końcu sięgnąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.