Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7378 miejsce

Lech Wałęsa - potomkiem szkockiego bohatera narodowego Williama Wallace'a?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 10:23

Pytanie do Lecha Wałęsy: czy to prawda, że jest pan potomkiem Williama Wallace'a? Odpowiedź: Obrzezany nie jestem, można sprawdzić.

Lech Wałęsa / Fot. Robert KwiatekPodczas przygotowywania materiału o polskim kilcie w Szkocji w paru brytyjskich publikacjach natrafiłem na bardzo ciekawe stwierdzenie, że istnieją pogłoski, jakoby legendarny przywódca Solidarności, Lech Wałęsa, był potomkiem Williama Wallace'a - szkockiego bohatera narodowego (źródło: http://business.timesonline.co.uk/tol/business/markets/europe/article1294642.ece).

Postanowiłem całą sprawę wyjaśnić i przekonać się, czy brytyjski dziennikarz miał rację, czy też informacje o szkockich korzeniach naszego Noblisty są tylko "nieuzasadnionymi pogłoskami".

Zacząłem od próby kontaktu z autorem cytowanego artykułu oraz z gazetą, która tekst ten opublikowała. Bez powodzenia - brak jakiejkolwiek odpowiedzi - chociaż zaznaczyłem, że jestem polskim dziennikarzem obywatelskim pragnącym opisać rodzinne koligacje naszych narodowych bohaterów. Niemile zdziwiony postanowiłem szukać dalej: przeglądnąłem kilkanaście różnych czasopism, gazet i portali ukazujących się w Wielkiej Brytanii - na próżno. Jedynymi śladami mogącymi wnieść cokolwiek do rozwikłania tajemnicy były - parokrotnie powtarzające się - cytaty ze wspomnianego przeze mnie artykułu zamieszczonego w "Timesonline".

Następnym krokiem podjętym przeze mnie było przeszukanie serwisów internetowych instytucji brytyjskich zajmujących się historią i genealogią rodów szkockich. Nigdzie jednak nie natrafiłem na ślad rodzinnych powiązań naszych legendarnych postaci, wertując natomiast strony dotyczące klanu Wallace odkryłem, że Braveheart uważany jest powszechnie za przodka wielu rodzin w USA, Indiach, Pakistanie i Anglii. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że również w Polsce.

Zniechęcony brakiem pomocy ze strony - zwykle uczynnych - Brytyjczyków, zamierzałem poddać się, jednak w ostatniej chwili do głowy wpadł mi - wydawałoby się, genialny w swej prostocie - pomysł: zapytać samego zainteresowanego! Nic prostszego - ogólnie znany numer GG, nawiązujący do historycznej daty 1980 i dostępne na każdym kroku adresy e-mailowe Lecha Wałęsy, wprost zapraszały do zadania bezpośrednio prostego pytania: "Czy jest pan potomkiem Williama Wallace'a?"

Jakże wielkie było moje zdziwienie, kiedy na tak konkretne pytanie odpowiedzią był zlepek niezrozumiałych wynurzeń propagandowo-rewolucyjno-publicystycznych w stylu:
"Gdybym nie został Prezydentem to zdobycze i wynik wyborów ‘89r. mogły się odwrócić i PRL mogłaby trwać dalej."*
albo
"Obecny stan Kraju to zasługa miedzy innymi, Walentynowicz , Gwiazdów , Wyszkowskich, O Rydzyków i wielu Wam podobnych od pierwszego dnia walki ryjących przeszkadzających. więcej szkód zrobiliście jak SB i robicie nadal .,szkoda słów i zdrowia dla Was".
Pomyślałem, że być może Pan Prezydent pomylił się i odpowiedział innej osobie - komuś kto pytał go o czasy jego Prezydentury lub o wyrażenie zdania na temat obecnej sytuacji politycznej w kraju. Postanowiłem spróbować zatem jeszcze raz - tym bardziej, że wyczytałem, iż on osobiście - a nie "żadna automatyczna sekretarka" - odpowiada na zadawane pytania. Niestety - za drugim, trzecim i czwartym razem sytuacja powtórzyła się - zmieniały się tylko tematy wypowiedzi Wałęsy: a to o rządzie Olszewskiego, a to o "lewej nodze" lub "drugiej Japonii".

Pogodziwszy się z faktem, że od samego zainteresowanego bezpośrednio niczego się nie dowiem, zająłem się lekturą jego blogu, z którego pochodzą przytoczone przeze mnie wypowiedzi. Nie znalazłem tam ani słowa o Williamie Wallace'ie, doszukałem się jednak pewnych ciekawych informacji rzucających trochę światła na nurtujące mnie pytanie o przodków naszego Noblisty.
Lech Wałęsa / Fot. Robert Kwiatek
Oto, co pisze Lech Wałęsa o swoim pochodzeniu:
"Nie jestem żydem. Z przykrością informuje, że dziesięć pokoleń sprawdzały , różne źródła, poza moją wiedzą i zgodą, przysyłając mi anonimowo wyniki i nigdy w mojej rodzinie nie było krwi żydowskiej, co przyjmuję z ubolewaniem, daję słowo, gdybym był kawalerem i młodszym naprawił bym ten błąd historyczny Lecha Wałęsa.

Na dziś dowody mojej formalnej Polskości, sercowej nie mam wątpliwości; 1) obrzezany nie jestem można sprawdzić
2) od zawsze jestem praktykującym katolikiem
3) groby fizycznie moich poprzedzających czterech pokoleń przodków jeszcze istnieją na cmentarzu w Sobowie, Budzeń - diecezja Płock i Mokowo - diecezja Włocławek do sprawdzenia kto wątpi albo kłamstwa pisze. Ja chciałbym wywodzić się z Narodu wybranego, ale nie dane to mi było, szkoda przywłaszczać niczego nie będę."

Podsumowując - można z dużą dozą pewności stwierdzić, że zdanie mówiące o tym, że Lech Wałęsa jest potomkiem Williama Wallace'a to tylko "nieuzasadnione pogłoski". Zastanawia mnie, czy przytaczając je, dziennikarz brytyjski chciał nobilitować Szkota czy Polaka? A może całe nieporozumienie wzięło się z podobieństwa nazwisk obu panów: Wallace - Walesa?

***

*Wszystkie cytowane wypowiedzi Lecha Wałęsy pochodzą ze strony internetowej "Moja Generacja L Walesa" (http://www.mojageneracja.pl/1980/) - starałem się zachować oryginalną pisownię.

Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.