Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22553 miejsce

Lech Wałęsa to nie mój bohater!

Wszyscy ubóstwiają Lecha Wałęsę, powołują się na jego słowa.. ale czy to wszystko jest zasłużone? Czy Wałęsa powinien być dalej przedstawiany jako wybawiciel Polski?

 / Fot. Krzysztof Waszkowski Czytając książki takie jak "Lewy Czerwcowy" J.Kurskiego i P.Semki, słuchając historii o jego najbliższym towarzyszu M.Wachowskim chyba każdy zaczyna się zastanawiać jak to naprawdę było z tą Solidarnością i okrągłym stołem... Wiadomo, że to co przedstawiają media jest piękną wizją, najprawdopodobniej daleką od prawdy. Przeglądając internet w poszukiwaniu różnych informacji o tej tematyce natknąłem się na list otwarty Anny Walentynowicz z września 1995r. kiedy to Lech Wałęsa startował w wyborach prezydenckich. Chciałbym teraz go przytoczyć, gdyż jest to list szczególny podnoszący kwestie dla pierwszego przewodniczącego panny „S” co najmniej kłopotliwe:

„Na naszych oczach przeszłość ulega zakłamaniu i manipulacji. Aby ocalić prawdę, ktoś musi zapytać o fakty. Dopóki jeszcze żyją ich świadkowie. Lata wspólnej działalności nakładają na mnie obowiązek zadania kandydatowi na urząd Prezydenta RP-Lechowi Wałęsie kilku pytań. Oświadczam, że biorę odpowiedzialność za treść pytań i zawarte w nich sugestie. Życzę sobie przeprowadzenia dowodu prawdy przed sądem.

1. Czy pamiętasz, jak w styczniu 1971 r. przyznałeś, że na żądanie SB dokonywałeś identyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać powody tych działań?

2. Dlaczego okłamałeś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu płotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980 r. zostałeś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej z Gdyni?

3. Jak godziłeś swoją katolicką moralność z głośnymi przygodami, o które żona robiła Ci publiczne awantury w 1980 r.?

4. 9 grudnia 1980 r. przyznano “Solidarności” pierwszą nagrodę – 30 tys. USD. Co z tymi pieniędzmi?

5. Co zrobiłeś z 60 tys. USD nagrody szwedzkiej prasy, którą miałeś przekazać na Panoramę Racławicką, lecz nigdy nie przekazałeś?

6. Czy mieszkanie przy ul. Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo?

7. W jakiej kwocie Bagsik i inni biznesmeni finansowali Twoją pierwszą kampanię wyborczą?

8. Czy uważasz za właściwe, że głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu?

9. Czy w 1981 r. byłeś informowany przez Prezydium MKZ, że M. Wachowski jest kapitanem [SB-przyp.aut.]?

10. Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie zareagowałeś na jego poczynania?

11. Czy SB szantażowała Cię ujawnieniem wszczętych postępowań karnych o kradzieże przed sądem dla nieletnich i sądem rejonowym, wymuszając pełną współpracę?

12. Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5- tygodniowy pobyt z całą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń?

13. Czy pamiętasz swoją wypowiedź na Kongresie w USA „lokujcie swoje kapitały w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić”, czy nadal tak sądzisz?

14. Z jakiej obietnicy wyborczej się wywiązałeś?

15. Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie Andrzeja Gwiazdy z 1 zjazdu “Solidarności”, jak wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą?

16. Kiedy spełnisz publiczną obietnicę rozliczenia się z majątku i wskażesz jego prawdziwe źródła, bo Twoje książki przyniosły straty? Podobnie z obietnicą wyjaśnienia stosunków z SB?

17. Czy nie dość już kłamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu?

Anna Walentynowicz" (Gdańsk dn. 25.09.1995 r.)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

p.Łukaszu.
Ma Pan rację. Autor się nieco zagalopował, rzec by można zapętlił.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.09.2013 19:00

W leadzie zawarł pan nieprawdziwe twierdzenie. Nie wszyscy ubóstwiają Wałęsę. Nie dla wszystkich jest bohaterem i wzorem cnót moralnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najczęściej opinia o tym człowieku bazuje na opiniach jego jawnych przeciwników. Tyle lat minęło i wciąż słyszy się ograną płytę z tymi zarzutami . I jakoś żaden z wrogów nie potrafił ich udowodnić, nawet wówczas gdy miał władzę.
We wspomnianej książce próbuje para Kurski i Semka-żadne autorytety polityczne, obywatelskie, czy tez moralne. Wszystko wygląda na proste czarno-białe.Wiadomo kto jest ten zły. Ale tak prosto nigdy nie było.
To tak jak z Powstaniem Warszawskim. Im więcej czasu upływa tym więcej najróżniejszych ocen i relacji.
Do tego zawiedzione ambicje, jakieś żale. Piekiełko Made in Poland

PS p.Tomaszu,
Czy zna Pan z autopsji atmosferę Trójmiasta końca lat 70-tych,atmosfery strajków lipca i sierpnia 1980 roku, manifestacji i walk stanu wojennego, odrodzenia się Solidarności ?

Czy tylko Pan o tym przeczytał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba to dzisiaj Lech Wałęsa ma 70 urodziny.
"Gdyby nie Nobel, pewnie wkręcałbym do dziś żarówki"
cudny cytat. Jeden z cytatów "cały Wałęsa"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.