Facebook Google+ Twitter

Lech Wałęsa w Chicago

W czwartek, 28 maja br., na zaproszenie Uniwersytetu Northeastern Illinos do Chicago przyleciał laureat nagrody Nobla, legendarny przywódca Solidarność i były Prezydent RP Lech Wałęsa. Na lotnisku O’Hare przywitał go Zygmunt Matyniak, Konsul Generalny RP.

Chicago cieplo przywitalo Lecha Walese / Fot. Wojciech LenarczykW piątek, o godzinie 14, Lech Wałęsa był gościem uczelni, a punktem kulminacyjnym było odsłonięcie tablicy i nadanie najwyższemu budynkowi kampusu UNI jego imienia.

Prof. Lidia Filus, pracownik uniwersytetu Northeastern zaangażowana m.in. w ten projekt, powiedziała, że 20-lecie obalenia komunizmu w Polsce to wspaniała okazja by zaprosić noblistę i uhonorować go nadając jego imię budynkowi uczelni, teraz nosi on nazwę North Veranda of Lech Wałęsa Hall.

Lech Walesa w Chicago / Fot. Wojciech LenarczykKolejnym punktem wizyty Lecha Wałęsy w wietrznym mieście był koncert w samym sercu Chicago – Millenium Park pt. „Freedom 89 Born In Poland”. Całość prowadził Alan Krashesky, jeden z najlepszych prezenterów amerykańskiej telewizji ABC. W koncercie brały udział wielkie gwiazdy muzyki takie jak: Janusz Olejniczak, wspaniały wirtuoz fortepianowy i Leszek Możdżer, znany na całym świecie pianista. Wspaniała wokalistka Anna Serafińska i tenor Leszek Świdziński. Na scenie również pojawił się Chór Barbary Bilszty - Paderewski Symphony Orchestra i Zespół Regionalny Pieśni i Tańca Wici – Magdaleny Solorz.
Na scenie również pokazał się wspaniały zespół form tanecznych „JUMP” z Logo Koncertu Freedom 89 Born in Poland / Fot. Polish American YouthChicago, który specjalnie na tę okazję przygotował piękny spektakl.

Na wspaniale przygotowane widowisko, które odbyło się w piątkowy wieczór przyszły tłumy. Polonia zawsze wspierała Solidarność i dała temu głęboki wyraz śpiewając przypomniane z dawnych lat piosenki opozycji takie jak: „Mury" Jacka Kaczmarskiego, „Sen o Viktori” – Dżemu czy „Dziwny jest tan świat” – Czesława Niemena...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wiecej zdjec Wojciecha Lenarczyka i Piotra Czarnego mozna zobaczyc pod adresem www.faktychicago.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.