Facebook Google+ Twitter

Lech Wałęsa w "Encyklopedii Solidarności" opisany jako TW Bolek

 • Źródło: Dziennik Zachodni
 • Data dodania: 2010-09-21 07:24

Encyklopedia Solidarności, pisana przez katowickie Stowarzyszenie Pokolenie, przy haśle Lech Wałęsa wymienia, że przywódca Solidarności i prezydent RP był zarejestrowany jako TW Bolek.

 / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiWałęsa Lech - to jedyny biogram w wydanym właśnie pierwszym tomie Encyklopedii Solidarności, który został potraktowany w sposób specjalny. Nie ma indywidualnego, imiennego autora. Pod notką biograficzną byłego prezydenta podpisała się Redakcja.

- Zabieg jest zamierzony, bo wszyscy solidarnie bierzemy odpowiedzialność za jej treść. Skład redakcji jest przecież podany. W przypadku Wałęsy takie właśnie rozwiązanie uzasadnia fakt, że to jeden z najważniejszych biogramów - mówi szef Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz, jeden z członków redakcji i dodaje: To nie hagiografia, ale biografia. Nasze informacje pochodzą z IPN.

Autorzy napisali o Wałęsie, że w latach 1970 - 1976 był zarejestrowany w KW MO Gdańsk pod nr 12535 jako TW Bolek. Dodają, że realna współpraca trwała prawdopodobnie do 1972 roku, a w większości materiały nie zachowały się.

Encyklopedia, której wyjdzie kilka tomów, powstała z inicjatywy i przy ogromnym udziale katowickiego Stowarzyszenia Pokolenie i została m.in. zadedykowana byłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, szefowi IPN Januszowi Kurtyce oraz kilku innym ofiarom katastrofy smoleńskiej w tym Sławomirowi Skrzypkowi, prezesowi NBP.

Jaką zastosowano metodologię przy tworzeniu not? Skąd czerpano informacje? Np. do bohaterów wysyłano ankiety, zawierające wiele pytań, rozmawiano też z nimi, by przedstawić możliwie pełne życiorysy.

- Lech Wałęsa nie odpowiedział na pytania, nie spotkał się z nami. Zabiegaliśmy o to w 2007 roku - twierdzi Miśkiewicz.

Piotr Gulczyński prezes Instytutu im. Lecha Wałęsy nie widział jeszcze publikacji, ale jak mówi przyjrzy się metodzie tworzenia biogramów. - Niestety w przypadku niektórych publikacji dotyczących prezydenta Wałęsy mamy do czynienia z przypadkami tendencyjnej interpretacji. Muszę przyjrzeć się treści tej Encyklopedii - mówi.

Pierwszy tom Encyklopedii, którego promocja odbędzie się w najbliższy wtorek w Warszawie dotyczy PRL-owskiej opozycji lat 1976 - 1989. Wśród biogramów znajdziemy m.in. noty dotyczące prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Cała publikacja jest tworzona tzw. metodą holenderską, co mówiąc w skrócie, oznacza, że każdy tom będzie uzupełniany o kolejne biogramy.

Prof. Andrzej Paczkowski, historyk, jeden z recenzentów Encyklopedii:

Gdyby publikacja powstała na przykład dziesięć lat temu, to na pewno nie byłoby w biogramie byłego prezydenta Lecha Wałęsy informacji o fakcie zarejestrowania go jako tajnego współpracownika SB, bo nie było po prostu dostępu do tej wiedzy. Uważam jednak, że taka wzmianka mogła się znaleźć w tej Encyklopedii. Dlatego u mnie mnie sprawa podania informacji o TW Bolek, nie budzi emocji. Sprawa jest zresztą potraktowana epizodycznie. Rzec można - sucho, faktograficznie, bez żadnej negatywnej oceny. W przypadkach podobnych, dotyczących innych biogramów, też są takie odniesienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

admin-user
 • admin-user
 • 21.09.2010 18:34

Panie Kaziu Kolebuk no daj se pan na wstrzymanie. Przecież pan sobie kpi z tych milionów uczciwych i prawych Polaków. Ja wiem,że pan wiele zawdzięcza Wałęsie,ale niech się pan tak z tym nie afiszuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wałęsa sam piszę pośrednio o tym w swojej pierwszej książce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
polka
 • polka
 • 21.09.2010 14:31

Prawda może być tylko jedna , czy się komuś to podoba czy nie! Tą prawdę już bardzo dawno mówiła nam Anna Walentynowicz ale jej nie słuchano robiono z niej oszołomkę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grażyno, właśnie o to chodzi, że są znane dokumenty i nie ma wątpliwości - to już wiedza encyklopedyczna. Pan Kolebuk - chodząca encyklopedia ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
poprawnik
 • poprawnik
 • 21.09.2010 13:36

gruba kreska była amnestią dla UB SB PZPR i innych przestepców.Rozliczenie w latach 90tych spowodowałoby trzesienie w polityce i pewnie nie doszłoby do katastrofy smoleńskiej i nikt nie musiałby sie tłumaczyć z przeszłości agenturalnej.W wyniku tej amnestii nikt nie został ukarany wiekszość społeczenstwa jest świadoma ,że żyjemy nadal w kraju zniewolonym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria P.
 • Maria P.
 • 21.09.2010 12:54

Ludzie w PRL mieli różne koleje losu i poglądów, szczególnie ci młodzi - urabiani przez system za żelazną kurtyną. Pan Wałęsa po 1979 roku ma nieskazitelny, zdecydowany wizerunek i jest międzynarodowym symbolem autentycznego ruchu "Solidarność", kto

Komentarz został ukrytyrozwiń
M BOROWSKI
 • M BOROWSKI
 • 21.09.2010 10:45

Tak wybrało go społeczeństwo wszyscy z tamtego czasu wierzyli w cud uczynjł wiele dobra na jednej z szal wagi jednak drugą szebko mataczł niszczyl zacierał ślady czego się bał? co takiego uczynił że ludzi poparli w wyborach prezdeckich zaledwie jednym procentem w2000r a to tylko 10 lat dla mnie to człowiek wielki natomiest dano mu rower bez łańcucha i teraz wygląda jak wariat. kawałek ujechał jak było z góry ale podjazd okazał sie klęską

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 21.09.2010 10:37

Jaka dziś Solidarność taka i ich encyklopedia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jadwiga podlaskie
 • Jadwiga podlaskie
 • 21.09.2010 10:31

No coz Panu Walesie mozna przypisac duze zaslugi, tylko dlaczego w nocy odwolal premiera Olszewskiego moze by nie doszlo w Polsce do sytuacj jaka jest obecnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszelakiemu złu i patologiom istniejącym obecnie w naszym kraju
dał początek wałesa i balcerowicz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.