Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16874 miejsce

Leczenie metadonem - szansa na zdrowie czy kolejny narkotyk?

Metadon – narkotyk czy lek? Co wzbudza prasowe kontrowersje wobec tej drogi leczenia uzależnionych? Czemu w Polsce tylko 1200 osób może z niej korzystać? I dlaczego głównym sposobem leczenia są nadal długoterminowe ośrodki rehabilitacyjne?

Dyskusję na ten temat podejmą specjaliści zajmujący się leczeniem uzależnień - mgr Łucja Szczepańska, specjalista psychologii klinicznej oraz dr med. Jan Chrostek Maj, specjalista medycyny pracy i psychiatrii
pracownicy Woj. Szpitala Specjalistycznego im L. Rydygiera w Krakowie oraz współautorzy pierwszej pozycji na polskim rynku, opisującej pracę prawników, psychiatrów, toksykologów, anestezjologów, socjologów, pracowników zakładów penitencjarnych, książki pt. "Szczypta naszej nadziei".

Temat jest gorący, bowiem dostępność do substytucji metadonowej w Polsce wynosi ok. 2 proc. Tymczasem norma Unii Europejskiej to 30 proc. Metoda leczenia metadonem polega na tym, że pacjentom podaje się substytut narkotyku (opiatu), w indywidualnie dobranej dawce. Metadon zastępuje więc narkotyk, ale... nie wprowadza pacjenta w stan euforii i nie powoduje postępu uzależnienia. Daje więc możliwość zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie i rezygnacji z narkotyków.

Wedle badań wprowadzenie metadonu daje także szansę na zminimalizowanie liczby nowych zakażeń wirusem HIV i HCV. We Francji, przy dobrze rozwiniętym leczeniu tą substancją, nie notuje się już prawie nowych infekcji wirusem HIV wynikających z niesterylnego przyjmowania narkotyków dożylnych. W Rosji zaś, gdzie nie ma substytucji metadonowej, aż 80 proc. osób żyjących z HIV zakaziło się właśnie poprzez zanieczyszczone igły i strzykawki. W Polsce w 12 miastach prowadzone są terapie metadonowe, co oznacza, że wielu z uzależnionych nie ma na nie szans.

Gośćmi spotkania będą także Marta Gaszyńska, ze Stowarzyszenia Jump 93, korzystająca z terapii substytucyjnej od 9 lat; oraz dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Dyskusja będzie mieć miejsce w Warszawie, 22 października godz.17:15, aula nr 341, SWPS, ul. Chodakowska 19/31.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za temat, który jest pomijany i rzadko się o nim mówi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.