Facebook Google+ Twitter

LEDA 677373 - ofiara kosmicznej zbrodni

Galaktyka karłowata LEDA 677373 powinna być miejscem narodzin kolejnych gwiazd. Jednak mimo posiadanego potencjału, nic takiego się nie dzieje. Dlaczego?

Galaktyka karłowata LEDA 677373 w gwiazdozbiorze Centaura. / Fot. NASA, ESA, HubbleMgliste zbiorowisko gwiazd widzianych na poniższym zdjęciu, tworzy intrygującą galaktykę karłowatą o nazwie LEDA 677373. Obraz uzyskany z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, przedstawia obiekt położony w odległości około 14 milionów lat świetlnych od nas.

Jak sama nazwa wskazuje galaktyki karłowate są małym, słabym nagromadzeniem gwiazd i gazu. Ich rozmaite właściwości czynią je intrygującymi obiektami dla astronomów, ale małe rozmiary sprawiają, że ​​możemy badać tylko leżące najbliżej nas, w granicach Grupy Lokalnej, czyli takie jak LEDA 677373.

Ta szczególna galaktyka karłowata posiada obfity zasób gazu, z którego może utworzyć gwiazdy. Jednak uparcie uchyla się od tego. W dążeniu, aby poznać przyczyny takiego stanu rzeczy, Hubble zobrazował poszczególne gwiazdy galaktyki w różnych długościach fal. Jest to metoda, która pozwala astronomom na ustalenie wieku danej gwiazdy. Obserwacje te wskazują, że galaktyka istnieje już od co najmniej sześciu miliardów lat - wystarczająco dużo czasu, aby uformować więcej gwiazd. Więc dlaczego tak się nie stało?

Wygląda na to, że LEDA 677373 jest nie tyle uparta, ile wydaje się być nieszczęśliwą ofiarą kosmicznej zbrodni. Pobliska duża galaktyka spiralna Messier 83, może podkradać gaz z galaktyki karłowatej i tym samym przyczyniać się do zastopowania narodzin nowych gwiazd.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.