Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26496 miejsce

Legalne zatrudnienie opiekunki do dziecka

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2011-02-23 13:44

Zatrudniając nianię, rodzice stają przed poważnymi dylematami. Pomijając kwestie organizacyjne towarzyszące takiej decyzji, pozostają formalnoprawne aspekty zatrudnienia, które w rzeczywistości sprawiają najwięcej problemów.

Sejm przyjął tzw. ustawę żłobkową, która ma pomóc w zakładaniu form opieki dla dzieci do lat trzech. Jednym z jej celów jest wspieranie legalnego zatrudnienia opiekunek do dzieci. Przepisy ustawy mają wejść w życie już po miesiącu od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt ustawy zakłada, że jeżeli rodzic zdecyduje się na legalne zatrudnienie opiekunki dla swojego dziecka, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu tego zatrudnienia zostaną pokryte z budżetu państwa. Gdy rodzic podejmie decyzję o zatrudnieniu opiekunki do dziecka, powinien zatrudnić ją na podstawie „umowy uaktywniającej". Do „umowy uaktywniającej" będą stosowane przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy-zlecenia. Ustawa żłobkowa nie przewiduje wzoru takiej umowy, wskazuje jednak na elementy, które musi ona zawierać. Są to m.in.: obowiązki niani, czas pracy, wysokość wynagrodzenia, czas trwania umowy oraz sposób jej zmiany lub rozwiązania. Niania będzie mogła sprawować opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia do 3. roku życia (maks. do 4 lat). Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest to, że oboje rodzice dziecka (lub rodzic w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko) pracują (także na podstawie umowy cywilnoprawnej) lub prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Z budżetu państwa będą opłacane za opiekunkę składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, nawet jeżeli niania będzie otrzymywać wynagrodzenie wyższe. Osoba, z którą zawarto umowę, będzie musiała zostać zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło:http://www.premier.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/id:6031/

Roman Cieciuch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ewa
 • ewa
 • 07.12.2011 14:48

a co jeśli mieszkamy za granica i chcielibyśmy zatrudnić kuzyne do opieki nad malcem czy też zus opłacał by składkę?odp.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Mietła
 • Ewa Mietła
 • 25.09.2011 19:41

Cz ktoś zna podstawę prawną na która można się powołać ? Niestety ani Urząd Pracy ,ani Urząd Miejski nic na ten temat nie wie. Przynajmniej w moim mieście ?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
D&M Group
 • D&M Group
 • 20.06.2011 15:57

Witam serdecznie wszystkich rodziców,
W imieniu Agencji D&M Group pragnę zaoferować naszą pomoc w znalezieniu idealnej opiekunki do opieki nad Państwa pociechami. Jesteśmy konkurencyjni – wyróżniamy się na tle pozostałych agencji dogodnymi warunkami, niewygórowanymi prowizjami i profesjonalizmem.Powstaliśmy w odpowiedzi na Państwa potrzeby.
Jeśli macie Państwo obawy przed powierzeniem bliskiej osoby komuś obcemu my zrobimy wszystko, co w naszej mocy aby te obawy były jak najmniejsze. Kandydatki na opiekunki weryfikowane są przez naszą agencję na wiele sposobów w celu zapewnienia Państwu poczucia bezpieczeństwa i satysfakcji.
Na codzień współpracujemy z poradnią psychologiczną, która przygotowuje i sprawdza testy dla kandydatek na opiekunki. Opiekunki wyszukujemy według Państwa preferencji. Dodatkowo całą usługę obejmujemy 2-miesięcznym okresem gwarancyjnym , na życzenie klienta istnieje możliwość prezentacji multimedialnej kandydatek (to więcej niż zdjęcie). W standardzie oferujemy to, za co inne agencje pobierają dodatkowe opłaty.

Zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej
www.d-mgroup.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
dorota zakrzewska
 • dorota zakrzewska
 • 15.04.2011 19:19

czy ta ustawa weszla juz w zycie czy mozna juz nianie zatrudnic na umowe i od kiedy

Komentarz został ukrytyrozwiń
piotr
 • piotr
 • 24.02.2011 14:57

Co ty marcin opowiadasz. Moja teściowa zajmuje się moim synem a jest ona w wieku produkcyjnym więc żeby dostać w przyszłości emeryturę muszę kombinować jak ją zatrudnić i odprowadzać składki do ZUS - pełne składki z mojej kieszeni. Po wejściu tej ustawy podpiszę umowę z teściową (będą tam jej obowiązki :)))) i składki na ZUS odprowadzi za mnie moje państwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
marcin gluch
 • marcin gluch
 • 23.02.2011 19:02

ta ustawa jest bez sensu rząd ustala przepisy tylko dla siebie żeby oni mieli dobże wtykłek niech sobie wsadza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.