Facebook Google+ Twitter

Legenda biznesu Andrzej Gąsiorowski składa skargę do Strasburga. Chce uniknąć aresztowania?

Andrzej Gąsiorowski do dziś poszukiwany listem gończym. On i Bogusław Bagsik byli twórcami firmy Art-B - pomysłowymi biznesmenami, którzy dokonywali niezwykłych operacji finansowych, wynajdując luki w prawie.

Andrzej Gąsiorowski wraz ze swoim wspólnikiem przeprowadzali mnóstwo operacji w dziedzinie finansów, umiejętnie dostosowując się przy tym do obowiązujących przepisów. Szczególną uwagę na działania biznesmenów zwróciła prokuratura, dopatrując się nieprawidłowości nazwanej później "oscylatorem". Pozwalało to ich firmie świetnie prosperować na przełomie lat 80. i 90. dzięki panoszącej się inflacji. Biznesmeni wykorzystywali także raczkujący system wymiany danych pomiędzy bankami. To "dobrodziejstwo" przyniosło biznesmenom ponoć ok. 400 mln złotych zysku - te pieniądze mieli wyprowadzić z banków.

Biznesmen pozostaje poszukiwany listem gończym od 1991 roku. W ubiegłym roku, obrońca Gąsiorowskiego starał się przekonywać, iż w przypadku jego klienta nastąpiło przedawnienie. Daty i terminy są jednak w tej sprawie kwestią wysoce sporną, albowiem prokuratura w swoich obliczeniach wykazuje, że ściganie większości zarzucanych biznesmenowi czynów może ulec przedawnieniu nie wcześniej, aniżeli w 2016 roku. Te i inne różniące strony zapatrywania na istotę sprawy będą poddane pod rozwagę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jak powiedział dla tygodnika Newsweek Andrzej Gąsiorowski: "Oczekiwanie na przedawnienie jest doskonałą opcją na uniknięcie odpowiedzialności karnej dla kogoś, kto się czuje winnym. Ponieważ nim nie jestem, oddaję mój los w ręce sędziów w Strasburgu".

Poszukiwany starał się wcześniej o wydanie listu żelaznego. Jak wyjaśnił dla "Newsweeka" mec. Wojciech Koncewicz: "Gąsiorowski się nie ukrywa. Jego adres jest znany, a w Izraelu zgłosił się na przesłuchanie. Ale trudno się dziwić, że woli uniknąć aresztowania i nie przyjeżdża do Polski".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.