Facebook Google+ Twitter

Legenda o Królowej Sniegu, esej z filmu "Fotograf" reż W.Krzystka

W mieście Legnica mały chłopiec ogląda pierwsze śnieżne gwiazdki, które wielkimi saniami przywiozła zła Królowa Sniegu ze Wschodniej sąsiedniej Krainy. Po wielu latach ten chłopiec będzie dojrzałym polskim reżyserem filmowym; ale cząsteczka

Zimnego płatku śniegu Królowej Zimy na zawsze pozostanie w jego oku. Lodowaty płatek z krwi radzieckiego żołnierza, który popełnił samobójstwo w mieście Legnica; przed pomnikiem bratniej polsko - radzieckiej walki z obcym najeźdzcą.

Tak, a może inaczej; - w ramach 13. Festivalu Filmu Polskiego w kinie "Metropolis" w Hamburgu, PP. Słomka zaprezentowali polonijnym i niemieckim widzom film polskiego reżysera Waldemara Krzystka " Fotograf ", z niemieckimi tłumaczeniami z oryginału polsko -rosyjskiego. Reżyser po filmie był zaproszony do dyskusji z widzami w sali kinowej.

Ale powróćmy do fabuły zasadniczej...

-Czy dojrzały już reżyser ma siostrę, ("Kai & Gaja", przyp. A.Sz.) która by odratowała swego Brata, ze szponów "Królowej Sniegu"... ?? O tym nic nie wiadomo; Scherlock Holms z biało - czerwoną butonierką w swojej marynarce w kratę, jest bardziej tajemniczy, jak zapewnia sam autor filmu. Wprawdzie "zimna wojna" dawno już minęła nie tylko w Legnicy; radziccy żołnierze dawno już musieli opuścić swe koszary wojskowe. Takoż i w Berlinie...

Jednak lodowaty krwią płomienną radzieckiego dezertera splamiony płatek śniegu; przez złą Królową Zimy - Matkę filmowego "Koli" pozostał w oku Obserwatora - a dzisiaj już dojrzałego mężczyzny!
Na szczęście, reżyser filmu ma znakomite i piękne aktorki, jak: Tatiana Arntgolts, aktorzy: Aleksander Baluev, Adam Woronowicz, Artem Tkachenko, Dmitry Ulyanov, aktorki : Sonia Bohosiewicz i Agata Buzek, i inni, którzy z werwą i oddaniem sprawie filmowej - grają swoje role u reż. Krzystka w filmie "Fotograf". Wszakże i inne jego filmy, miały wielkie powodzenie w Zimowej Krainie Królowej Sniegu!

Tak, czasami trudno w "Fotografie" odszukać wątek kryminalny, co z resztą potwierdzają i inni widzowie tego filmu ("duże zagmatwanie wątków"...).
Natomiast sama fabuła oparta jest na losach rosyjskiego chłopca (filmowy Kolia) z wadą wymowy, nie kochanego przez nikogo, a już najmniej przez własnych rodziców! - To powoduje jego wielki dramat osobisty, który jak wir wciąga innych "obserwatorów" z jego otoczenia. Chłopiec staje się mordercą.

Ażeby lepiej zrozumieć fabułę i treść filmu, przestaję czytać niemieckie podtytuły na ekranie, a oddaję się pamięci języka rosyjskiego; - na naszym rodzimym Universytecie Hamburskim, Wydziału Slawistyki połowy lat 70 -tych.


Polska dzisiejsza ma już innych polityków, wybranych z "woli ludu"! Toteż bardzo wątła jest nadzieja, iż Mały Chłopiec z Legnicy w następnym odcinku wersji filmu (polskiej ) pozbędzie się lodowatego odłamka; - zapuszczonego mu w oko i w serce przez Królową Zimy.

-"Człowieczy Los nie jest dobrem, ani złem..." śpiewała Anna German ; polonijna publiczność jak zawsze bije brawo !...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To jest film rosyjski - w Rosji Putina zakazany - zrobiony przez Polaka, Isabello. Możesz go obejrzeć w internecie, jak nas zapewniano ! Dla mnie to było wspomnienie języka rosyjskiego z lat 70 -tych Slawistyki, na Universytecie w Hamburgu.

Podobno reżyser filmu częściej robi swoje dzieła z perspektywy historycznej. Jak zapewniał mnie znajomy obieży - Polak Krzysio; "pomnik braterstwa broni stoi tam po dziś dzień w Legnicy, jedynie brzydko ochlapany przez Prawicę.pl , ale stoi".

- Tam gdzie nie ma rodzicielskiej miłości do własnego dziecka, trudno jest mi podziwiać dzieła Sherlocka Holmsa made in PL. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto bije brawo, to bije... ale nie wszyscy.
Filmu nie widziałam, ale z recenzji wynika, iż należy do tych filmów które trudno przełknąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.