Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22464 miejsce

"Legenda. Rebeliant" Marie Lu - recenzja książki dla młodzieży

Książka "Legenda. Rebeliant" Marie Lu zabierze czytelnika w wojskowy świat Republiki. Państwo powstałe na zgliszczach Stanów Zjednoczonych ma jednak wielu przeciwników - Day, nieuchwytny 15-letni przestępca od dawna ośmiesza jego włodarzy. Teraz jednak będzie musiał stoczyć śmiertelną walkę, przeciw niemu wysłano bowiem młodocianą, ale genialną rówieśniczkę - agentkę June.

 / Fot. Zielona Sowa (C)Młody wiek głównych bohaterów nie jest przypadkowy - książka Marie Lu jest bowiem skierowana do nastolatków. Nastoletni, świetnie wyszkoleni przestępcy i po drugiej stronie ich rówieśnicy - agenci nie są niczym nowym w Republice. To paramilitarny kraj, w którym dzieci od najmłodszych lat są szkolone do walki ku chwale ojczyzny. Społeczność jest podzielona w zależności od wyników, jakie poszczególne jednostki przeszły podczas specjalnej próby w młodości. Dzieci z najwyższymi wynikami oraz bezwzględną lojalnością wobec Republiki otrzymują w przyszłości wysokie stanowiska i żyją w luksusie. Średniacy, którzy minimalnie przeszli testy w większości przypadków już na zawsze pozostaną biedotą. Osoby, które nie zdały egzaminu, oficjalnie są wysyłane do ciężkich prac a w rzeczywistości trafiają do piachu lub na placówki eksperymentalne, co na jedno wychodzi...

Spokojne życie dla Day'a skończyło się, gdy nie przeszedł próby. Miał być już martwy, ale przeżył eksperyment i po latach stał się najbardziej poszukiwanym przestępcą w Republice. Pragną go przejąć ruch oporu - Patrioci, ale zawsze wolał działać sam. Kradnie dla swojej rodziny i chorego brata. W czasie jednej z desperackich prób zdobycia lekarstw zostaje ranny, ale udaje mu się uciec i przy okazji rani żołnierza. Niedługo potem June zostaje wezwana przez zwierzchnika i dowiaduje się, że jej brat zginął w czasie pełnienia służby. Od teraz dziewczyna zrobi wszystko, aby ująć mordercę. Schodzi w przebraniu do slumsów, bierze udział w ulicznych walkach i poznaje sympatycznego chłopaka, który odmieni jej życie na zawsze.

W "Legenda. Rebeliant" Marie Lu nie zabrakło trudnej i ciernistej miłości - co jest częste w książkach dla młodzieży. Walka o życie zbliża ludzi, jednak w tym przypadku od romansu do nienawiści jest niedługa droga...Śmierć najbliższych postawiła wysokie barykady, kto wie czy są do pokonania.

Mocną stroną powieści jest wartka akcja, konspiracje oraz intrygi. Włodarze militarnego kraju mają niejedno na sumieniu. Czytelnik z kolejnymi stronicami odkrywa coraz ciemniejsze sprawy wydawałoby się idealnego państwa. Republika, po prawdzie posiada wiernych żołnierzy, który bez mrugnięcia wykonają każdy rozkaz, ale po drugiej stronie żyją ludzie w slumsach, cierpiąc na różnego rodzaju epidemie. Ciągłe poszukiwanie szpiegów, inspekcje w domach mieszkańców, publiczne egzekucje wykonywane przez armię tworzą wśród nich silny ruch oporu. Republika znajduje się w dodatku w stanie cichej wojny z największym przeciwnikiem - Koloniami. Można więc śmiało stwierdzić, że to kolos na glinianych nogach, który może w każdej chwili runąć. Jak nietrudno się domyśleć - bohaterowie będą mieli wpływ na jej los.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.