Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13410 miejsce

Legenda Ryśka Riedla wciąż żywa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-08 14:45

"Jeśli go nie znałeś, to nie żałuj, bo przyjaciela straciłbyś…". Dla jednych niechlujny ćpun i narkoman. Dla drugich genialny muzyk i wybitna osobowość. Rysiek Riedel, legendarny wokalista grupy Dżem wczoraj skończyłby 53 lata.

Rysiek Riedel podczas koncertu w 1991 roku. / Fot. PAP/Jerzy LinderUrodził się 7 września 1956 roku w Chorzowie. Nie marzył, by zostać muzykiem. Chciał być Indianinem. Jego idolami wczesnego dzieciństwa nie byli wybitni muzycy, będący jego późniejszymi inspiracjami. Zamiast Morrisona, Claptona czy Niemena, byli nimi bohaterowie indiańskich powieści: Winnetou, Geronimo i Unkas. Nie garnął się do nauki. Edukację zakończył na 7. klasie szkoły podstawowej. Nigdy nie uczęszczał na żadne lekcje śpiewu. Był totalnym samoukiem. Grał na harmonijce ustnej. Jego ulubionymi utworami były: "Stairway to heaven" zespołu Led Zeppelin, "The End" z repertuaru The Doors oraz 2 utwory Perfectu: "Autobiografia" i "Niewiele Ci mogę dać". Oprócz tego cenił twórczość Free, The Rolling Stones i Pink Floyd.
W wieku 17 lat dołączył do zespołu Jam. Miał być wokalistą, tego podupadającego wówczas śląskiego bandu. Niespodziewanie stał się liderem, tekściarzem, kompozytorem i projektantem okładek płyt. Tak pierwszą próbę Ryśka komentuje Paweł Berger: "Buty nam spadły, jak dał głos, ale niczego po sobie poznać nie daliśmy, żeby małolatowi się w głowie nie poprzewracało".
Anegdota głosi, że na początku kariery w Dżemie otrzymał propozycję z zespołu Kombii. Oczywiście odpowiedź brzmiała negatywnie. Człowiek bez podstawowego wykształcenia, okaże się wkrótce jednym z najwybitniejszych polskich wokalistów w historii. Idol z początkowych lat twórczości - Czesław Niemen, zrzeknie się dla niego tytułu "najlepszego polskiego wokalisty bluesowego".

Mając 21 lat zawarł związek małżeński z Golą. Tak Gola mówiła o swojej pierwszej randce z Ryśkiem: "W odruchu radości chwycił mnie za rękę, pociągnął i zaczął biec śpiewając "I’m going home" zespołu Ten Years After". Perspektywa ślubu cieszyła go tak wielce, że oblewał ją przez miesiąc. Sprawiło to, że na najważniejszą ceremonię życia dotarł godzinę przed jej rozpoczęciem. Owocem ich miłości była dwójka dzieci: Bastek i Karolina. Miał jedno pragnienie – być wolnym.
Swoje obowiązki względem zespołu traktował wyjątkowo lekko. Nie przychodził na próby, nagrania, koncerty, znikał i nikt nie wiedział co się z nim dzieje. Jeszcze zanim grupa zyskała rozgłos zaczęły się problemy z narkotykami (głównie heroiną). "Nigdy nie byłem abstynentem. Ale w stanie wojennym chciałem pomóc przyjacielowi, który uzależnił się od dragów. I sam się wciągnąłem... Nie lubię o tym mówić, bo co mogę powiedzieć?" – tak sam Rysiek komentował swój nałóg.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Ale tak ogólnie to cisza radio i tv to nic tylko te nowe nabytki z castingu ze swymi mdłymi tekstami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biorąc pod uwagę zarówno tekst, jak i kompozycję, to dla mnie najlepszą piosenką Dżemu jest "Paw" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.09.2009 16:46

Ooo przepraszam, ja Wam co jakiś czas muzę zapuszczam..:]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zostały tylko wspomnienia.
Szkoda tylko że raz na rok ktoś wspomni o muzyku i jego twórczości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.09.2009 16:29

http://www.youtube.com/watch?v=hbWZmPqGdgo&feature=related boskie

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.09.2009 16:28

To boski zespół.
Światowy format, szkoda że Rysiek tak skończył :[
Czuły człowiek, za czuły............

Komentarz został ukrytyrozwiń

Genialny polski muzyk.

Kot w roli Riedla genialny

Super też brzmią piosenki w filmie, szczególnie Mała aleja róż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam piosenkę "Nieproszony".

Komentarz został ukrytyrozwiń

I zdjęcie nie działa.
Uwielbiam przeboje Dżemu... A film "Skazany na bluesa" wzruszył mnie do łez.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wg regulaminu powinno wejśc jako Gośc Dnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.