Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20022 miejsce

Legendarne trójkołowe bemo zniknie z ulic Dżakarty?

Władze stolicy Indonezji podjęły decyzję, by z ulic zniknęły trójkołowe pojazdy bemo. Ten najstarszy, napędzany silnikiem dwusuwowym, stołeczny środek transportu, mimo sentymentu i swej długiej służby miastu, zanieczyszcza środowisko ponad wszelkie normy.

Bemo na pierwszym planie a w tyle drugi weteran ulic Jakarty - Bajaj (czyt.badżaj) / Fot. Piotr ŚmieszekBemo to stołeczna, uliczna legenda Indonezji. Znak rozpoznawczy pewnych dzielnic Dżakarty, wydający swym silnikiem chropowato rzężący dźwięk. Bemo związane jest ze stolicą kraju dłużej niż monumentalny Monas, tkwiący w samym jej centrum.

Śmiało można powiedzieć, że obok swego kuzyna bajaja jest jednym z nieodłącznych i trwałych symboli Dżakarty. Jak się jednak okazuje nie koniecznie aż tak trwałym i ważnym dla rządzących stołecznym miastem.

Zgodnie z decyzją władz miejskich, ten trójkołowy, zaopatrzony w dwusuwowy silnik spalinowy
środek komunikacji miejskiej może w nowym roku bezpowrotnie zniknąć z ulic Dżakarty.
Ulice stolicy kurczyły się dla Bemo już od kilku lat. Samorządowcy rok rocznie zawężali zasięg przemieszczania się tych archaicznymi pojazdów o kolejne arterie i nowoczesne tereny miasta.

Dzisiaj Bemo, operują jedynie na niewielkich wydzielonych trasach, w niektórych wyznaczonych dzielnicach, bez możliwości korzystania z wszystkich ogólnie dostępnych dróg. Według urzędników miejskich, zajmujących się problemami transportu publicznego, w tym przyszłym losem trójkołowych Bemo, na chwilę obecną w użyciu jest wciąż ponad 540 tych quasi zabytkowych pojazdów.

Bemo, wyjechało na ulice Dżakarty pierwszy raz w 1960 roku, więc obchodzi w mijającym roku swoje okrągłe 50. urodziny. Wszystko wskazuje na to, że mogły to być ostatnie lub jedne z ostatnich urodzin głośnego trójkołowca. Miłośnicy historii i motoryzacji mają wciąż szansę podglądania tych weteranów stołecznych dróg, między innymi w okolicach kolejowego Dworca Miasto czyli Stasiun Kota.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.