Facebook Google+ Twitter

Legia zarabia najwięcej, ale... brakuje jej pieniędzy na pensje

Kasa Legii Warszawa świeci pustką. Klub twierdzi, że nie ma pieniędzy na remont po burdzie kiboli w derbach z Polonią, a media donoszą, że pensje dla piłkarzy wypłacane są z poślizgiem. Tymczasem zdobywca Pucharu Polski wygenerował w ubiegłym roku największy zysk ze wszystkich klubów Ekstraklasy.

Stadion Legii Warszawa / Fot. Fpt.Darwinek/CC BY-SA 3.0Jak podaje firma Ersnt&Young w opublikowanym dzisiaj rankingu polskich klubów piłkarskich, przychody Legii Warszawa wyniosły w ubiegłym roku prawie 68 mln zł, co oznacza w porównaniu z 2010 r. więcej niż podwojenie tej kwoty. Według audytorów, wpływ na to miały dwa czynniki: dobre wyniki sportowe i "sukces komercyjny wynikający z zarządzania nowym stadionem". To przełożyło się na bardzo dobry wynik finansowy. "Budżet Legii został zasilony istotnymi przychodami z Ligi Europejskiej, i wpływami z komercjalizacji stadionu, co dało łączną wartość przychodów nieosiągalną w tym roku dla innych klubów" - czytamy w raporcie. Legia Warszawa miała w 2011 r. największe ze wszystkich klubów ekstraklasy wpływy z biletów (prawie 20 proc. budżetu) i przychodów z transmisji telewizyjnych (kolejne 20 proc.).

Awans do fazy grupowej w Lidze Europejskiej, zdobycie Pucharu Polski i wywalczenie miejsca na podium w Ekstraklasie w sezonie 2011/12 przyczyniło się z kolei do wzrostu medialności klubu i wygrania rankingu Ernst&Young także w tej kategorii. Dodatkowo drugie miejsce w rankingu efektywności zarządzania klubem oznaczało wygraną w całym biznesowym rankingu przez stołeczny klub. Legia Warszawa zdetronizowała w rankingu Lecha Poznań, który uzyskał przychody na poziomie 50,5 mln zł, co jest w porównaniu do 2010 r. sumą o ponad 35 mln mniejszą. Na ten spadek miało wpływ to, co w przypadku Legii spowodowało wzrost: mecze, a w tym przypadku ich brak w europejskich pucharach. Mimo to "Kolejorz" uplasował się w rankingu przychodów na trzecim miejscu, druga z przychodami na poziomie ok. 64 mln zł jest Wisła Kraków.

Natomiast za najbardziej stabilny finansowo klub uznane zostało Zagłębie Lubin. "Miedziowi od lat prezentują stabilną sytuację finansową, ale tym razem po raz pierwszy zdystansowali resztę klubów. Zagłębie może pochwalić się niezłymi przychodami, jest zyskowne i ma bardzo dobrą płynność finansową. Na najwyższą w lidze wartość aktywów klubu wpływa posiadany na własność nowoczesny, 16-tysięczny stadion" - czytamy w uzasadnieniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.