Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7781 miejsce

Legionowo „Krainą witraży” - warsztaty witrażowe

Moim rozmówcą jest Andrzej Bochacz właściciel firmy 12U z siedzibą w Legionowie z wykształcenia informatyk, pasjonat artysta z powołania. Jego pasją są witraże. Stworzył własny projekt jak z Legionowa i powiatu zrobić „stolicę witraży”.


Szkło przycięte, oszlifowane, wykonane zgodnie z szablonem. / Fot. Jerzy Jastrzębski Projekt ten pod nazwą „Kraina witraży” żyje już w świadomości mieszkańców i jest kojarzony z osobą autora. Pan Andrzej dąży do osiągnięcia swoich celów wielotorowo. Jedną z dróg jest wyszkolenie profesjonalnych witrażystów, którzy pomogą jemu zrealizować ambitne plany artystyczne. Rozmawiam z artystą w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, gdzie pan Andrzej Bochacz jako wolontariusz szkoli swoich następców.
Dlaczego pan zaangażował się w projekt szkolnych warsztatów ?
Jak często bywa zadecydował przypadek. Moje działania związane z witrażem na terenie legionowskiego powiatu rozpocząłem przed trzema laty. Wykonując liczne realizacje szukam sprzymierzeńców, którym leży na sercu nasze miasto i  / Fot. Jerzy Jastrzębskiokolice. Postanowiłem promować ideę promocji tego regionu za pomocą sztuki a konkretnie witraży. W ten sposób powstaje „Kraina Witraży”. Podczas corocznych „Dni Legionowa” spotkałem bardzo wiele zaangażowanych w życie Legionowa mieszkańców. Wśród nich z wielka przyjemnością rozmawiałem z Panem Jerzym Jastrzębskim. To właśnie w trakcie rozmów z nim powstał pomysł prowadzenia zajęć nauki tworzenia witraży dla uczniów szkoły. Przygotowania trwały długo bo około roku, aż w roku szkolnym 2013/2014 rozpoczęliśmy z dodatkowymi zajęciami dla młodzieży.

Jak układa się współpraca miedzy zainteresowanymi stronami?
Spotkania z uczniami szkoły są wielka przyjemnością. Obserwowanie rosnącej radości i uczestniczenie w powstawaniu barwnych, szklanych obrazków daje uczniom i mnie wielką satysfakcję. Praktycznie w każdej działalności najważniejsze jest zadowolenie. Łatwo je osiągnąć, kiedy spotykam się z chęcią i zaangażowaniem uczniów.

Szkło musi być bardzo dokładnie oszlifowane. Nad dokładnością wykonania czuwa pan Andrzej. / Fot. Jerzy JastrzębskiCzego Pan oczekuje ?
Najkrótsza odpowiedź brzmi niczego wymiernego. Na pewno moim pragnieniem jest przekazanie choć części wiedzy i doświadczenia. Sukcesem będzie zaszczepienie miłości do tej formy wyrazu artystycznego. Mam również nadzieję, że współpracując z uczniami poza drobnymi realizacjami dla nich jak i dla szkoły, uda nam się wykonać witraże, które na stałe zainstalowane zostaną na terenie Legionowa. W ten sposób uczniowie przyczynią się do rozwijania idei „Krainy Witraży”.

Czy spełniły się Pana oczekiwania?
Po dwóch miesiącach spędzonych w miłym towarzystwie uczniów, mam wielką satysfakcję z cotygodniowych spotkań. Pomoc oraz wsparcie jakie otrzymuję od dyrekcji, nauczycieli oraz pań dbających o porządek są nieocenione. Wspólnie z uczniami mamy wiele planów na następne miesiące i jestem przekonany, że uda się nam je wspólnie zrealizować.

Jakie ma Pan plany na przyszłość?
Teraz kończymy pierwszy etap nauki. Uczniowie kończą właśnie wykonywać zawieszki witrażowe. Barwne kompozycje ze szkła jeszcze przed świętami ozdobią szkolna galerię a potem zagoszczą w domach autorów. Od stycznia planujemy wykonaćOszlifowane elementy owijane są taśmą miedzianą. / Fot. Jerzy Jastrzębski witrażowy numer domu na budynek szkoły. Będzie to ambitne i trudne zadanie, ale sądzę, że uda nam się wykonać i zainstalować tą pracę jeszcze przed Świętami Wielkiej Nocy.

Artysta prowadzi również we współpracy z PCPR Legionowo kursy witrażu dla osób dorosłych. Chce oprócz realizacji własnych planów artystycznych dać grupie niepełnosprawnych osób szanse na ciekawe zajęcie i może na karierę artystyczną w świecie witraży.

Dziękuje za rozmowę i życzę wielu artystycznych sukcesów dla Pana i przyszłych witrażystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.