Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3391 miejsce

Legitymacja prasowa - gadżet czy przepustka do realizacji materiału?

Czy legitymacja prasowa jest gadżetem? A może jednak pomocą w realizacji materiału? Czy bez niej jesteśmy w stanie zrealizować każdy temat?

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Dominik ParzychNasz autor, Maciek Lewandowski wielokrotnie twierdził, że legitymacja prasowa to zabaweczka, jednocześnie nie zaprzeczał jej przydatności w niektórych przypadkach. Czy tak jest naprawdę, czy legitymacja jest po prostu zwykłą plakietką dodającą prestiżu dziennikarzowi?

Przez trzy dni z rzędu robiłem relację z dwóch imprez, Krajowej Narady Leśników z okazji Dni Lasu oraz III Otwartego Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "o Miecz Juranda" Spychowo 2008, na każdej z tych imprez wymagano ode mnie legitymacji.

Pierwsza część Krajowej Narady Leśników była otwarta dla wszystkich, druga zaś otwarta była wyłącznie dla zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów. Ochrona imprezy kilkakrotnie sprawdzała moją legitymację. "Co tu robisz? Impreza zamknięta!" - na nic zdały się tłumaczenia, że jestem z gazety internetowej Wiadomości24.pl, musiałem wydobyć swoją legitymację. Wiem, że nie byłem kontrolowany z powodu młodego wieku, ponieważ pewnego dziennikarza odesłali z kwitkiem i biedak musiał wracać do samochodu po swoją "prasówkę".

Na III Otwartym Ogólnopolskim Turnieju Chórów "o Miecz Juranda", legitymacji nie wymagano. Lecz musiałem posłużyć się nią kilka razy przy wchodzeniu na scenę, w celu zrobienia zdjęć wykonawcom, bądź też zgromadzonej publiczności. Muszę przyznać, że ochrona prawidłowo wypełniała swoje obowiązki. Legitymacja przydała mi się także w momencie gdy robiłem zdjęcie osobom zgromadzonym pod parasolami, pewien mężczyzna wyskoczył do mnie i zaczął wrzeszczeć "Jakim prawem robisz nam zdjęcia? Nie pytałeś o zgodę". Legitymacja i wyjaśnienie, że takowej zgody nie potrzebuję, gdyż jest to impreza masowa i jego osoba stanowi jedynie element ogółu załatwiły sprawę.

Legitymacje prasowe zdecydowanie ułatwiają życie dziennikarzowi na imprezach zamkniętych, gdy ochrona nie wierzy nam na słowo lub też przy kontaktach z VIP-ami. Dziennikarz jednak nie powinien afiszować się nią wtedy, gdy nie jest to potrzebne, legitymacja w żadnym wypadku nie służy do podkreślenia naszego prestiżu, bądź też pokazania ludziom "jaki to ja jestem ważny". Legitymacja chcąc nie chcąc ułatwia nam życie, lecz tak jak uważa Maciek Lewandowski nie używajmy jej głównie jako gadżetu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Tomasz jako bloger sportowy możesz mieć legitymację prasową. Tutaj masz wszystko dobrze wyjaśnione i znajdziesz też wzór legitymacji prasowej: https://pracasport.pl/legitymacja-prasowa/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem blogerem sportowym. Zastanawiam się czy mogę mieć legitymacje? I druga kwestia, gdzie znajdę jakiś fajny i aktualny wzór jak ona mogłaby wyglądać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tekst, zwłaszcza końcówka! Nigdy w swojej kilkuletniej pracy dla link nie wykorzystywałam legitymacji aby się "pokazać" - ale bardzo ułatwiła mi wejścia na wiele imprez kulturalnych. Gdzie mogłam zebrać materiały do tekstu czy galerii...Cieszę się, że ją mam :)....Pozdrawiam! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po kilkudziesięciu też nie przyznaje, bo to zależy o czym się pisze, czy są to newsy czy też materiały, nawet obszerne, przy których tworzeniu nie potrzeba legitymacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie, rozsądku trochę. Myslicie, że redakcja przyzna danej osobie prasówkę po publiakcji 1, 2 materiałów? Za Ewą: "Trzeba na nią sobie zapracować."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego co wiem, to "na gwałt" nie dają. Trzeba na nią sobie zapracować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.06.2009 00:46

dzięki za szybką odpowiedź jeden materiał zamieściłem i wysłałem do redakcji już ale legitymacja była by mi potrzebna na już można powiedzieć bo jadę na wakacje i jak wiadomo Sopot Hel tam zawsze fajne imprezy są ale bez legitymacji nie wpuszczą mnie robić zdjęcia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamieszczać materiały na stronie W24:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.06.2009 00:36

Witam wszystkich
chciałbym otrzymać tą legitymację a jestem fotografem, fotoreporterem. Co trzeba zrobić aby otrzymać takową legitymację??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sebastian Matyszczak napisał:
"Mam pytanie w związku z legitymacją.
Pisząc na W24 biorę newsy z internetu, bo piszę o piłce nożnej (La Liga, Premiership) i nie chodzę na mecze drużyn z tych lig, ani na żadne imprezy zamkniętę, żebym potrzebował takiej legitymacji. Czy w takim razie muszę ją mieć i czy jest ona odpłatna?"

Legitymacja jest bezpłatna, a wydaje ją redakcja, w której pracujesz.
Jak masz legitymację, to możesz np. ubiegać się o akredytację na ligowe mecze drużyny w Twojej okolicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.