Facebook Google+ Twitter

Legitymacja ze specjalnym chipem tylko dla prawdziwych adwokatów

Zawód prawnika jest zawodem szczególnego zaufania. Powierzając swą sprawę adwokatowi zakładamy, że ten będzie rzetelnie reprezentował nasze interesy. Jak się jednak okazuje nie wszyscy wykonujący zawód prawnika postępują zgodnie z literą prawa.

Od 1 listopada 2010r. adwokatów obowiązują nowe, wyposażone w mikroprocesory legitymacje. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miroslaw_Barszcz.jpg Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że osoby zawieszone w wykonywaniu zawodu, nadal sprzedają swoje usługi klientom. –„Tak było w Lublinie, gdzie 32-letni Paweł S. przez dwa lata udawał adwokata i wyłudzał zaliczki od klientów. W sumie, jak ustaliła prokuratura, na nieuczciwym procederze zarobił 280 tys. zł.”- informuje portalrp.pl

Jakie mogą być konsekwencje takiej nieuczciwości ze strony adwokata czy obrońcy? Otóż, jeśli okaże się, że klient jest reprezentowany na sali sądowej przez pełnomocnika, który nie dysponuje ważnym prawem do wykonywania zawodu, takie postępowanie zostanie przerwane, rozprawa natomiast będzie przeprowadzona ponownie.

By uniknąć takich sytuacji, a także z uwagi na jak najlepszą ochronę interesów klienta Naczelna Rada Adwokacka zdecydowała się na wyposażenie uprawnionych do wykonywania zawodu prawników, w specjalne legitymacje z mikroprocesorem.

Dotychczasowymi identyfikatorami prawnicy będą mogli posługiwać się do końca października. Później, z dniem 1 listopada 2010r. zostaną one wymienione na nowe, przypominające kształtem kartę kredytową. Plastikowe legitymacje wyposażone w specjalny chip, jak zapowiada Naczelna Rada Adwokacka, będą znacznie trudniejsze do podrobienia.

Dokument będzie nośnikiem podpisu elektronicznego prawnika. Niewątpliwie posłuży do szybszej i łatwiejszej identyfikacji, będzie też pomocny innym adwokatom i sądom, a potencjalnego klienta ustrzeże przed nieuczciwym pełnomocnikiem jego interesów. Na jakiej zasadzie? Adwokat i aplikant adwokacki z chwilą utraty uprawnień czy też skreślenia z listy uprawnionych do wykonywania zawodu, będą musieli niezwłocznie zwrócić legitymację, co utrudni, a wręcz uniemożliwi im dalsze wykonywanie zawodu.

Dodatkowo został uruchomiony Krajowy Rejestr Adwokatów zawierający informacje o adwokacie. Dzięki niemu klient będzie mógł sprawdzić czy adwokat, któremu powierza swoją sprawę jest oby na pewno aktywny zawodowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.