Facebook Google+ Twitter

Legł w gruzach kolejny łódzki zabytek

Niewielka fabryka mieszcząca się przy ul. Pomorskiej w Łodzi została rozebrana. Budynek był już wpisany do rejestru zabytków.

Ile jeszcze łódzkich zabytków musi runąć, zanim prawo zacznie je chronić? / Fot. Anna KorzonBudynek, w którym pierwotnie znajdowały się fabrykanckie tkalnie, od dłuższego czasu należał do firmy Gonera&Company - znanego dilera samochodowego. Jak się okazuje, już dwa lata temu, pomimo wpisania fabryki do rejestru zabytków, uzyskano zgodę na jej wyburzenie. Postawiono jednak kilka warunków (m.in zachowanie części elewacji), które zagwarantowały budynkowi przetrwanie. Do dziś.

Inwestor kilkakrotnie przedstawiał w Urzędzie Miasta projekt zagospodarowania terenu wokół fabryki, pozwalający na zachowanie budynku. Ostatni z nich rozważany był we wtorek 7 kwietnia br. Tymczasem już następnego dnia, ku zaskoczeniu konserwatora zabytków, rozpoczęto wyburzanie fabryki. Zaskoczenie było tym większe, iż na dziś wyznaczone było spotkanie konserwatora i inwestora w tej sprawie.

Nie wiadomo, jak szybko wyjaśni się sprawa tej, kolejnej już, samowoli budowlanej. Przerażający jednak jest fakt, iż coraz szybciej łódzkie zabytki znikają z powierzchni ziemi (wcześniej m.in. Willa Bluma i Monitza) i nikt nie ponosi za to odpowiedzialności.

_____
Źródła:
Serwis Gazeta.pl
Serwis Naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

brawo działaj tak dalej. Chyba najlepiej w tym serwisie działasz prospołecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to "kradnę" Rodzicom samochód i jadę. Z aparatem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj o 17:00 na Pomorskiej 106 grupa pewnych osób planuje pikietę przeciwko rozbiórce fabryki i łódzkich zabytków architektonicznych i prowadzonej przez UMŁ polityce nie-ochrony zabytków. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aniu, mam nadzieję, że galeria zawędruje też do Warszawy (w Pałacu im. Kultury i Nauki?) - czego życzę nie tylko Warszawie. Ale żeby to się stało zanim p. Kropiwnicki zostanie prezydentem wszystkich warszawiaków - bo wówczas Pałac może czekać los zabytku łódzkiego...
Życzę Pani kolejnych sukcesów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ha! I tu Cię zaskoczę - właśnie kończę kompletować pierwszą część galerii. Po świętach zapraszam do oglądania - wcześniej nie zdążę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.