Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7021 miejsce

Legnica - "Mała Moskwa"

Legnicę nazywano "Małą Moskwą" ze względu na znajdujący się w mieście sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, a także z powodu mającego tu, w latach 1984 - 1990, siedzibę Naczelnego Dowództwa Zachodniego Teatru Działań Strategicznych.

W tym urokliwym pałacyku przy ul. T. Kościuszki mieściło się radzieckie przedszkole. / Fot. Zdzisław KwasekW latach 1945 - 1993 w Legnicy stacjonowało około 50 tys. żołnierzy radzieckich wraz z rodzinami i obsługą techniczną. Ta ogromna masa ludzi na niewielkim obszarze, niespełna wówczas 100-tysięcznego miasta stanowiła miasto w mieście. Radzieccy mieszkańcy Legnicy posiadali własne zaplecze techniczno - gospodarcze z lotniskiem, piekarnią pocztą, szkołami, przedszkolem, szwalnią, szpitalem a także cmentarzem. Korzystali jednak z miejskich urządzeń komunalnych, co było przedmiotem częstych nieporozumień z polskimi władzami miasta.

Bloki zwane "Leningrady" przy ul. Wojska Polskiego, budowane przez sowietów dla radzieckich żołnierzy zawodowych. / Fot. Zdzisław KwasekWiedziony ciekawością pod wpływem medialnego szumu związanego z projekcją filmu reżyserii Waldemara Krzystka "Mała Moskwa" wybrałem się do Legnicy, żeby zobaczyć co zostało po Sowietach 15 lat później. Miasto jakby wytarło z pamięci tamten okres. W miejscowym Muzeum Miedzi, które pełni też rolę muzeum regionalnego właściwie nie znalazłem nic ciekawego co by przypominało tamte lata. W Miejskim Ośrodku Informacji Turystycznej nic na temat stacjonujących wojsk radzieckich nie umiano mi powiedzieć, nie znalazłem też materiałów na ten temat w postaci folderów. Na szczęście znalazłem w księgarni dwie ciekawe pozycje: Wojciecha Kondusza - "Mała Moskwa" wydana w 2006 r i Franciszka Grzywacza - "Legnica za radzieckim murem" wydana w 2008 r.

Na koniec zostawiłem najciekawsze miejsce. To mogiła Lidii Nowikowej Siergiejewnej głównej bohaterki filmu "Mała Moskwa" reżyserii Waldemara Krystka. Grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym przy u. Wrocławskiej. Władze sowieckie nie pozwoliły jej kochać Polaka, miała natychmiast wyjechać do Związku Radzieckiego. Wybrała samobójczą śmierć. Na jej mogile wiecznie płoną znicze i składane są świeże kwiaty przez legniczan. / Fot. Zdzisław KwasekEleganckie wille zajmowali wyżsi oficerowie radzieccy. Te znajdują się przy ul. Złotoryjskiej. / Fot. Zdzisław KwasekWymienione książki pomogły mi w spacerze po mieście w poszukiwaniu miejsc związanych z pobytem Sowietów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ależ oczywistym jest, że Sowieci nie zastali puste pole lecz zabudowane miasto. Jak można w to wątpić. Przydałaby się lepsza znajomość historii pani xyz1.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za temat Małej Moskwy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.