Facebook Google+ Twitter

Lekarstwa za złotówkę znikną z polskich aptek

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-08 09:55

Znikną leki za grosik i złotówkę. Ministerstwo Zdrowia ukróci promocje leków na receptę w aptekach.

Każdy specyfik w dowolnej aptece w kraju ma kosztować tyle samo. To najnowszy pomysł resortu, który chce zniechęcić pacjentów do wykupowania leków na zapas, a tym samym zmniejszyć wydatki NFZ na leki.

Wydatki państwa na refundację leków wzrosły o około 10 proc. / Fot. Mikołaj Nowacki/POLSKAEwa Kopacz pracuje nad nowelizacją prawa farmaceutycznego, która zakłada, że cenę leku z listy preparatów refundowanych określać będzie minister zdrowia. Smaczku nowelizacji prawa dodaje fakt, że ten projekt został przygotowany przez poprzednie PiS-owskie kierownictwo resortu, a obecna minister była mu przeciwna, czemu dała wyraz w jednej z interpelacji poselskich, twierdząc, że proponowane zmiany są próbą odgórnego sterowania rynkiem, która może spowodować drastyczny spadek liczby aptek i zablokowanie konkurencji na wiele lat.

Nowela przewiduje, że każda hurtownia i każda apteka będzie mogła pobierać przy sprzedaży dokładnie określoną marżę. Marży nie będzie wolno zmniejszać lub z niej rezygnować, jak to dzieje się obecnie. - W ten sposób chcemy dostosować polskie prawo do prawa unijnego, bo w większości krajów UE istnieją sztywne ceny i marże na leki refundowane - wyjaśnia posłanka PO Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia. W Niemczech nawet aspiryna kosztuje tyle samo we wszystkich aptekach.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.