Facebook Google+ Twitter

Lekarstwo na samotność: przynależność?

W dzisiejszych czasach, samotność jest udziałem coraz większej części naszego społeczeństwa, dlatego samotni zgadzają się nawet na poniżające uczestnictwo w jakiejś grupie czy zespole osób, aby czuć się gdzieś przynależnymi.

Samotność przybiera różne formy / Fot. Wincenty SadowskiOd roku obserwuje pana Edwarda, który zalogował się w jednym z lokalnych portali. Pan Edward jest na emeryturze i chociaż nie ma komputera, znalazł odskocznię od swojej samotności, w uczestnictwie w lokalnym portalu. Codziennie rano pan Edward chodzi do biblioteki i tam na bibliotecznym komputerze, wpisuje swoje dwa/trzy/cztery aktualności na bloga. Odczytuje na głos ewentualne komentarze pod swoimi poprzednimi wpisami i chociaż w większości są niepochlebne, to mu nie przeszkadza, bo mimo wszystko ktoś z nim „rozmawia”, czuje się członkiem tej społeczności internautów.

Inna użytkowniczka tego portalu Edyta, specjalizuje się w komentarzach, napisała ich już ponad 10 tys. Właściwie wspomniany portal, bez jej komentarzy nie były już tym samym portalem dzisiaj to ona jest utożsamiana z tym portalem. Edyta jeszcze bardziej niż pan Edward przynależy do społeczności tego portalu, nie czuje się więc samotna.

Dlatego każda forma przynależności do jakieś grupy daje samotnym poczucie swojej wartości. I chociażby odbywałoby się to kosztem, np: stawiania piwa, stojącym pod sklepami obszczymurkom czy usługiwania przywódcom gangów młodzieżowych, przynależność do jakiej grupy daje samotnym i wyobcowanym świadomość, że są pełnoprawnymi członkami takiej grupy, że do niej przynależą.

Gdzieś przynależą, a więc nie są tak całkiem samotni, mogą porozmawiać (chociażby przez Internet), z członkami „swojej” grupy, mogą się z kimś przywitać, zamienić zdanie, nawet pokłócić. Może właśnie nawet taka „przynależność” jest lekiem na samotność.

W jednym z moich wierszy napisałem: "Samotność jest jak choroba, Jak losu lepszego odmowa, Jak miłości, przyjaźni odtrącenie, Jak bliskości innych odrzucenie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Edward Czyżyk
  • Edward Czyżyk
  • 25.02.2012 09:07

Gdy wczoraj czekałem na przystanku autobusowym, zaczepił mnie 74 letni samotny facet (żona zmarła, dzieci rozjechały się po całej Polsce i za granicę) i podczas tych 15 minut oczekiwania na autobus opowiedział mi prawie połowę swojego życia. Samotność to straszna przywara.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopiero teraz znalazłem kartkę z zapiskami o treści tego artykułu. Nie wspomniałem w nim o szukaniu doraźnej przynależności, przez samotnych i owdowiałych, np: poprzez częste (często zbędne) chodzenie do lekarza, aby czekając godzinami w kolejce (chociaż są już numerki i wyznaczone godziny przyjęć), pogadać sobie z przypadkowymi pacjentami i czuć się chociaż doraźnie przynależny do grupy oczekujących na przyjecie pacjentów. Zresztą sprawa ta dotyczy nie tyko kolejek do lekarza, nieraz także podczas podróży pociągiem można poznać szczegółowo życiorysy podróżnych, nawet intymne "momenty" ich życia. Samotni wszędzie szukają, chociaż iluzorycznej "przynależności", więc nie zamykajmy się przed nimi. Możemy im wiele pomóc.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianka
  • Szczecinianka
  • 13.02.2012 11:07

@Zdzisław, Wincenty Sadowski
Wspomniałeś o Edwardzie.Podpowiem tobie ,że znam Edwarda Rymara(to nie jest zapewne ten sam o ,którym wspominasz). Chętnie czytam prace na temat Szczecina , pomorza zachodniego .Polecam czytać prace naukowe profesora Rymar Edward. Pisze o Słowianach i historii tych terenów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianka
  • Szczecinianka
  • 13.02.2012 10:59

Jestem rodowita szczecinianka i widzę ,że to miasto staje się coraz piękniejsze.Szkoda ,ze tak mało piszecie (wy dziennikarze )o tym mieście pochlebnie.Pominę milczeniem trójce z literka "S" a także z " Ś ", "W"
Ciągle ględzicie na ten rzad na ta III Rzeczpospolita Polskę.
Przecież sami widzicie ,że nie jesteśmy już w PRL'u a już znowu w RP i orzeł ma przywrócona koronę .
Ta Polska nie jest wymarzona dla wielu(jest bieda jak przed II wojna światową ) ale jest wreszcie w wielkiej rodzinie narodów w UE .
Docencie to,wy piszący o Szczecinie i piszący ze Szczecina!Politycy zawodowi (Jarosław Kaczyński, Donald Tusk , Waldemar Pawlak , Oleksy , Kwaśniewski , Sławomir Nitras , Dariusz Wieczorek , Joachim Brudziński. Grzegorz Napieralski, Krzystek,,,,)myślą tylko i wyłącznie o sobie.Nas Polaków maja w głębokiej pogardzie i wpędzili nas w biedę , niedostatek!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dlatego każda forma przynależności do jakieś grupy daje samotnym poczucie swojej wartości. I chociażby odbywałoby się to kosztem, np: stawiania piwa, stojącym pod sklepami obszczymurkom czy usługiwania przywódcom gangów młodzieżowych, przynależność do jakiej grupy daje samotnym i wyobcowanym świadomość, że są pełnoprawnymi członkami takiej grupy, że do niej przynależą. "

Wprawdzie samotność to rzeczywiście cierpienie ale pocieszanie się towarzystwem osób które nadużywają alkoholu, narkotyków lub zajmują się działalnością przestępczą tak naprawdę oznacza wybranie śmierci zamiast życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda: Samotność jest jak choroba. Dlatego tak ważne jest aby gdzieś przynależeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.