Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4298 miejsce

"Lekarz mimo woli" - komedia Moliera

"Lekarz mimo woli" to komedia Moliera, która kpi z medycyny wszystkowiedzącej i ludzkiej głupoty.

okładka / Fot. Nowoczesna PolskaJakiś czas temu byłam w Teatrze XL na Stadionie Narodowym na "Lekarzu mimo woli" w reżyserii Sergeia Timofeeva. I bardzo mi się podobało to przedstawienie. Postanowiłam więc zapoznać się z literackim pierwowzorem - ponieważ sztuka nie doczeka się osobnego wydania, wyszukałam w Internecie e-book.

Głównym bohaterem jest drwal Sganarell, hulaka i utracjusz, który całe dnie przesiaduje w lesie i nie pomaga swojej żonie Marcynie w codziennych obowiązkach. Ma przy tym wielkie aspiracje: Znajdźże mi, proszę, drugiego z mojej profesji, coby umiał tak jak ja rozprawiać o świecie. Toć nie darmo człek obsługiwał sześć lat sławnego lekarza i za młodu gryzł łacinę jak rzepę. Nie przyjmuje słów krytyki i kłóci się z żoną, którą zdarza mu się uderzyć.

Marcyna ma dość jego zachowania i postanawia się zemścić. Pod wpływem jej podstępu, Sganarell zostaje wzięty za genialnego lekarza i siłą doprowadzony na dwór Geronta, by uzdrowić jego córkę Lucyndę. Dziewczynę ogarnęła nagła niemoc i straciła mowę. Czy brak znajomości medycyny okaże się dużą przeszkodą? A może wprost przeciwnie?

"Lekarz mimo woli" to komedia Moliera, napisana w 1666 roku. W dodatku naprędce, w celu podreperowania budżetu teatru, w chwili gdy zainteresowanie "Mizantropa" zaczęło słabnąć. Autor nie postawił na oryginalność, gdyż niektóre pomysły zaczerpnąć z poprzednich swoich utworów. Mimo to sztuka cieszyła się uznaniem mu współczesnych. Po "Świętoszku" miała najwięcej wystawień w Komedii Francuskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.