Facebook Google+ Twitter

Lekarz powinien zadecydować

Każdy z nas chce być zdrowy i sprawny. Dbamy o siebie i staramy się zapobiegać rozmaitym dolegliwościom, które ewentualnie mogą nam się przytrafić. Ale czy nasze zabiegi są zawsze rozsądne?

Wielu ludzi łyka dodatkowe ilości cynku, żelaza, selenu, jodu lub witaminy C. - Te wszystkie suplementy diety mogą przecież zostać przedawkowane i być przyczyną choroby - ostrzega Doris Steinkamp, przewodnicząca organizacji zawodowej dietetyków. - Zażywanie dodatkowych witamin i minerałów rzadko jest potrzebne i tylko w pojedynczych przypadkach - dodaje.

Przykładowo, jeśli ktoś jest dotknięty przewlekłą chorobą lub planuje ciążę, mógłby wyjątkowo przez pewien czas uzupełnić brak witamin i substancji mineralnych lub pokryć większe zapotrzebowanie zażywając odpowiednie preparaty. - Nie wolno jednak samemu sięgać po te suplementy, zażywanie ich powinno być omówione z lekarzem - mówi specjalistka od żywienia. Zbilansowane pożywienie wystarcza, aby u zdrowych ludzi pokryć zapotrzebowanie na witaminy i substancje mineralne poprzez artykuły spożywcze.

W wielu przypadkach dopiero badanie laboratoryjne ujawnia niedobór jakiegoś składnika w naszym organizmie i po przeanalizowaniu jego wyniku rozstrzyga się o podjęciu terapii. Gdy stwierdzi się brak żelaza we krwi, dodatkowe preparaty zawierające ten składnik są całkowicie wskazane. Jednakże, w przeciwnym wypadku zażywanie leków zawierających żelazo może spowodować uszkodzenie wątroby lub nerek.

- Przy przewlekłej chorobie korzystanie z porady dietetyka jest ze wszech miar wskazane. Mógłby on sporządzić indywidualny, dostosowany do danej choroby pacjenta jadłospis. Wówczas niedobór określonych składników byłby uzupełniony poprzez wybrane artykuły spożywcze - mówi Doris Steinkamp.

Żródło: de.news.yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pomagałem zonie w kiosku "RUCH". Kupowano tam tabletki przeciwbólowe jakby to był artykuł codziennej potrzeby. A na konsekwencje nie trzeba długo czekać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.