Facebook Google+ Twitter

Lekarz z powołania, nie eksperymentator

Minister Religa nie odwołał prof. Jędrzejczaka ze stanowiska krajowego konsultanta ds. hematologii, gdyż - według opinii ekspertów - profesor nie popełnił błędu, stosując do przeszczepu komórki macierzyste pozyskane z krwi pępowinowej.

Trzy dni temu Dziennik  wytoczył ciężkie działa przeciw znanemu i cenionemu profesorowi Wiesławowi Jędrzejczakowi. Tytuł był jednoznaczny: „Lekarz eksperymentował na pacjencie – chory zmarł”. Czytając dalej, zszokowani czytelnicy dowiadują się, że w 2003 roku 21-letni Bartek zmarł, po poddaniu go nie stosowanej do tej pory w Polsce metodzie leczenia białaczki. W następnych wersach autor pisze o zajmowanej pozycji przez profesora w polskiej hematologii i zadaje retoryczne pytanie, czy jest możliwe, aby autorytet w dziedzinie przeszczepów w Polsce, zaryzykował życie pacjenta dla zaspokojenia swoich własnych ambicji naukowych. Artykuł pachnie sensacją. Oczywiście, prokuratura bada, czy nie doszło do sytuacji narażenia życia pacjenta.

Oskarżenia pod adresem profesora posypały się ze wszystkich stron. Nikogo nie interesował fakt, że profesor wybrał najlepszy z możliwych wariantów, a myślą przewodnią eksperymentu nie był sam fakt jego przeprowadzenia, ale próba i nadzieja na uratowanie życia młodego człowieka. Nikt nie słuchał, że pacjent sam, dobrowolnie i bez przymusu wyraził zgodę na zastosowanie tej metody leczenia. I z całą pewnością został przez profesora dokładnie poinformowany o ryzyku, jakie niesie za sobą. Wiedział także, że jest to jedyna możliwa terapia w jego przypadku. Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, które wykazują zdolność do samoodnowy i różnicowania się. Dla pacjenta chorującego na białaczkę są szansą na odtworzenie układu krwiotwórczego i pobudzenie systemu immunologicznego. Do niedawna jeszcze, lekarze pozyskiwali komórki macierzyste z krwi obwodowej, lub ze szpiku kostnego, lecz te pozyskane z krwi pępowinowej są bardziej pierwotne, oraz mniej ukierunkowane – a to wpływa bezpośrednio na większa tolerancję tych komórek przez organizm biorcy.

Gremium wybitnych naukowców, pod przewodnictwem prof. Kowalczyka oceniło, że wszystkie działania podjęte przez prof. Jędrzejczaka były uzasadnione i czynił on wszystko w celu ratowania życia śmiertelnie chorego Bartka. Jako lekarz, w takiej sytuacji musiał podjąć szybko decyzję o sposobie leczenia, chociaż nie był w stanie przewidzieć do końca wszystkich reakcji. Śmierć chłopca nie była spowodowana jakimikolwiek uchybieniami podczas przeszczepu, bo ten został wykonany prawidłowo, lecz z powodu powikłań infekcyjnych wywołanych „długotrwałym procesem nowotworowym”.

Profesor Jędrzejczak był obecny na dzisiejszej konferencji prasowej ministra Religi, zapytany przez dziennikarzy o to, czy nadal będzie próbował innych metod leczenia, odpowiedział, że powołaniem lekarza jest nieść wszelką możliwą pomoc, „a lekarz jest od tego, by walczyć o ludzkie życie". Wszelkimi możliwymi metodami.

   

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Szanuję prof. Jędrzejczaka za liczne udane przeszczepy szpiku. W przypadku Bartka Misiaka, 20 letniego chłopaka, fakty są jednak zastanawiające.
Nie neguję dobrych intencji profesora, jak to jednak możliwe, że zakwalifikowal do procedury eksperymentalnej chłopaka, ktory miał idealnego dawcę szpiku w postaci ojca, odwiedzającego go w szpitalu?
Sama czytałam, że laboratorium dobierające dawcę nie zweryfikowało informacji z "drugiej strony karty choroby", że "do ojca nie ma dostępu"?
Czy ktoś temu chłopcu powiedział, że ojciec, ktory siedzi na jego łóżku, może być dawcą dla niego?Obawiam się, że nie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy artykół ja boje sią lekaży serio pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za poruszenie ważnego i kontrowersyjnego tematu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze że jesteś. Mam nadzieje ze bedziesz pisać wiecej z zakresu spraw medycznych. Nie mamy takiej osoby

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, ze Twój komentarz to nic innego, jak gorzka ironia rzeczywistości :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.