Facebook Google+ Twitter

Lekarze chcą zarabiać pięć tysięcy złotych brutto

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-18 10:36

Środowisko medyczne chce, by minimalna pensja lekarza z pierwszym stopniem specjalizacji wynosiła 5 tys. zł. Pielęgniarki miałyby zarabiać 3 tys. zł. Konkretne postulaty płacowe sformułował Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

fot. Karina Trojok/Dziennik ZachodniSkąd te kwoty?

To efekt wyliczeń i przystosowania polskich realiów do zachodniej rzeczywistości. – 5 tysięcy brutto to będzie i tak najniższa w UE płaca lekarza – twierdzi dr Maciej Hamankiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej. – Nasi koledzy wyjeżdżają i mówią jak im się żyje – podkreśla dr Maciej Niwiński, szef śląskiego oddziały OZZL.

Związkowcy stawiają sprawę jasno i wyznaczają rządowi jako termin realizacji postulatu 1 stycznia 2007 roku. Termin jest nierealny, ale ma uzmysłowić osobom decydującym o lekarskich i pielęgniarskich płacach, że ostatnie letnie strajki w szpitalach to dopiero preludium w walce o lepsze zarobki. Postulat o ustaleniu minimalnej płacy nie jest bowiem nowy. – Ostatni naznaczony strajkami okres w polskiej ochronie zdrowia w sposób chyba najbardziej widoczny zaktualizował pomysł, który pojawił się już przy tworzeniu naszego związku – twierdzi dr Niwiński.

Rok temu postulat radykalnego wzrostu płac na nowo sformułowała Śląska Izba Lekarska. Przeszedł jednak niemal bez echa, choć poparła go Naczelna Rada Lekarska. – Obecna procentowa podwyżka jeszcze bardziej rozwarstwiła płace w służbie zdrowia. Bogaci stali się jeszcze bogatsi, a biedni niewiele zyskali -–wyjaśnia dr Hamankiewicz.

Z danych zebranych na podstawie internetowej ankiety przeprowadzonej przez portal "Medycyna Praktyczna", w której wzięło udział prawie tysiąc lekarzy, wynika, że większość medyków w swym podstawowym miejscu pracy zarabia 1200 złotych netto.

Szukanie odważnych

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że realizacja naszych żądań wymaga ogromnej politycznej odwagi, ale pewnych decyzji nie można dłużej odwlekać – ocenia Niwiński.

Podniesienie płac ma na celu przede wszystkim zatrzymanie lekarzy w kraju. Już co dziesiąty student medycyny deklaruje, że chce wyjechać z Polski w celach zarobkowych.

Przy ministerstwie zdrowia pracuje międzyresortowy zespół, który zajmuje się wypracowaniem modelu zatrudniania i wynagradzania w ochronie zdrowia. Jego powstanie miało ostudzić nastroje i rozmyć medyczne postulaty po czerwcowej fali protestów. Ale zespół dotychczas nie wypracował żadnego stanowiska. – Przedstawiciele ministerstwa zdrowia nie zgadzają się na nasze pomysły. Ustalenie minimalnej płacy uznano za działanie antyrynkowe – wyjaśnia dr Niwiński.

Niewątpliwie opór ministerstwa budzą koszty wprowadzenia minimalnej płacy, które lekko licząc wyniosłyby ok. 5 mld rocznie!

Ile zarabiamy?

We wrześniu br. – jak podaje GUS – średnia płaca wzrosła o 5,1 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, do poziomu 2.611,16 zł. Pensje podnoszą pracownikom przede wszystkim te firmy, które przewidują wzrost produkcji, wzrost popytu i zamówień, także eksportowych, wzrost inwestycji – wynika z informacji NBP. W trzecim kwartale br. najczęściej podwyżki przeprowadzały firmy budowlane, najrzadziej zaś – firmy samorządowe. Jak wynika z raportu firmy doradczej HRK Partners SA, dynamika płac jest dziś najwyższa w Łodzi, Wrocławiu, i Krakowie, co wiąże się głównie z rosnącym poziomem inwestycji zagranicznych.

Agata Pustułka - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Płacenie groszy lekarzom i pielęgniarkom to istny wyzysk człowieka przez człowieka. Powinna być opracowana siatka płacowa, np. robotnik niewykwalifikowany 5 lat stażu pracy - 1 (wsp. jeden), pielęgniarka x, lekarz y (y>x); kierowca, sędzia, magazynier... A firmy prywatne niech płacą ile chcą, ale też mogą stosować ową tabelkę ustaloną przez związki zaw. i Sejm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rynek usług medycznych MUSI zostać uwolniony, a my powinniśmy nosić przy sobie karty (magnetyczne?), które zawierają szczegóły ubezpieczenia, zapewniając w razie czego pokrycie kosztów leczenia GDZIEKOLWIEK w Polsce. Precz z limitami, z rejonizacją, i niech pieniądze "idą" za ubezpieczonym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.