Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11939 miejsce

Lekarze nie zawsze ufają Karcie Grupy Krwi

Karta Grupy Krwi to cenna informacja dla lekarzy, która może uratować życie niejednemu poszkodowanemu. Czy jednak w 100 proc. spełnia ona swoją funkcję?

 / Fot. Zygmunt Wieczorek, "Dziennik Zachodni"Identyfikacyjna Karta Grupy Krwi potocznie zwana „krewkartą” to niewielki plastikowy dokument, który oficjalnie potwierdza naszą grupę krwi, co jest często bardzo przydatne w przypadku przymusowej transfuzji krwi. Jak się okazuje lekarze, mimo to często potwierdzają grupę krwi osobnym badaniem np. poszkodowanego w wypadku, dla którego niezbędne jest natychmiastowe przetoczenie krwi. Czym jest to spowodowane i czy Karta Grupy Krwi jest w takim wypadku potrzebna?

Jak zapewnia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie karty te są przydatne, ponieważ dają informację ratownikom medycznym oraz pracownikom systemu opieki zdrowotnej o grupie krwi poszkodowanego. Są jednocześnie jedynym dokumentem oprócz Legitymacji Honorowego Dawcy Krwi na podstawie, którego można dokonać transfuzji krwi bez laboratoryjnego ustalania jej grupy. Z drugiej strony lekarze często przeprowadzają takie badania nawet w sytuacji krytycznej, ponieważ transfuzja nieodpowiedniej krwi automatycznie powoduje zgon.

 / Fot. Paweł Łacheta, "Express Ilustrowany"Ale czy Identyfikacyjna Karta Grupy Krwi (IKGK) jest całkowicie bezużyteczna?
W przypadku gdy lekarz, mimo wszystko będzie chciał przeprowadzić badania, posiadanie takiej karty pozwala na szybsze zorganizowanie krwi z grupą wpisaną na karcie. Ponadto w momencie, gdy sytuacja jest krytyczna karta zwiększa szansę na przetransportowanie odpowiedniej krwi.
Dla osób posiadających grupę krwi AB możliwe jest przetransportowanie każdej dowolnej grupy. Osoby posiadające taką grupę krwi to zatem uniwersalni biorcy. W odwrotnej sytuacji są Ci, którzy posiadają grupę 0 (-). Ich krew można przetoczyć każdemu, lecz oni sami przyjmą jedynie taką, która ma tą samą grupę jak oni.

IKGK można wyrobić w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W tym celu należy wykonać dwa badania krwi. Kartę mogą wyrobić jedynie osoby pełnoletnie posiadające dowód osobisty. Można ją też uzyskać po dwukrotnym honorowym oddaniu krwi. Na karcie znajduje się oprócz grupy krwi: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, numer PESEL. Ponadto umieszczana jest tam nazwa i adres jednostki, która wystawia kartę oraz daty i numery badań, na podstawie których stwierdzono grupę krwi.

Karta Grupy Krwi / Fot. Paweł Relikowski, "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska"Karta zastępuje miejsce na wpisanie grupy krwi, które znajdowało się w starym dowodzie, a w obecnych go nie ma. Propozycje umieszczenia takiej informacji na Identyfikacyjnej Karcie Grupy Krwi zakwestionował minister zdrowia argumentując, że taką informację powinny tam zamieszczać uprawnione do tego organy, a nie urząd.
– Konsekwencje ewentualnie błędnego wpisania grupy krwi do dowodu osobistego, bez możliwości szybkiego skorygowania błędu, byłyby gorsze w skutkach dla posiadacza dokumentu niż brak wpisu – powiedział minister zdrowia w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Pomimo, że lekarze nie uznają breloczków, naklejek na samochodach z grupą krwi kierowcy, to jednak po wypadku pielgrzymów we Francji w te wakacje, zaapelowali o umieszczanie
grup krwi w…komórkach. Poszkodowani często nie mają przy sobie żadnych dokumentów,
więc nie wiadomo z kim można się skontaktować. Zdarza się nierzadko, że mają przy sobie jednak telefony komórkowe. Tutaj także pod nazwą „Krew” można zapisać swoją grupę.

Strona z informacjami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

EK
  • EK
  • 13.10.2010 21:09

Po uzupełnienie wiadomości zapraszam na www.radashdkrp.pl.tl

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bo nie są to informacje znane powszechnie, a powinny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krewkartę można wyrobić w każdym RCKiK. Tak jak napisała Autorka, potrzebne są do tego dwa oddzielne badania na oznaczenie grupy krwi. Dla honorowych krwiodawców wyrobienie karty jest bezpłatne, natomiast dla pozostałych - należy zapłacić za w.wym. badania (w sumie wynosi to między 40 a 60 zł).

Jeszcze co do czekolad :) Są one rekompensatą ubytku energii, jaki powstaje przy oddaniu krwi i nie można domagać się ich zwrotu. W niektórych punktach zamiast czekolad krwiodawca otrzymuje posiłek o odpowiedniej wartości energetycznej.

Artykuł ciekawy :) Warto jak najwięcej pisać o krwi, krwiodawstwie i wszelkich związanych z tym sprawach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe informacje. Ciekawie napisany artykuł.
Gdzie można otrzymać kartę? W każdym punkcie HDK?
Ja kiedyś czytałem, że aby ją otrzymać trzeba albo ją kupić albo oddawać czekolady. Może w każdym mieście jest inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.