Facebook Google+ Twitter

Lekarze szykują protest. Żądają rozwiązania ich problemów

Polscy lekarze przygotowują się do masowego protestu. Chcą wprowadzenia zmian ustawowych, które m.in. zagwarantują im godne warunki płacowe i zniosą dotychczasowe prawo dotyczące recept refundacyjnych.

 / Fot. U.S. Army Medical Command photo, domena publicznaŚrodowisko związkowe lekarzy przygotowuje się do zmuszenia rządzących polityków, aby przystąpili do solidnego rozwiązania ich najważniejszych problemów, dotyczących – jak podkreślają szefowie związkowców - "wykonywania zawodu lekarza". Elementem nacisku ma być szeroko zakrojona akcja protestacyjna, której wyrazem będzie równoczesne zwalnianie się z pracy lekarzy, zatrudnionych w szpitalach i przychodniach finansowanych przez NFZ.

Według przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) Regionu Mazowieckiego, dr Marii Balcerzak, która tłumaczyła w radiowej Jedynce cele akcji protestacyjnej, środowisko medyczne chce doprowadzić do wywarcia nacisku, a jednocześnie zmusić rządzących do odpowiedniego przygotowania i rozwiązania głównych problemów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza.

Zdaniem przewodniczącej OZZL, dr Balcerzak, lekarze są grupą zawodową poszkodowaną pod względem prawnym i płacowym. Obowiązujące przepisy usytuowały ich w takiej sytuacji, że oni ponoszą winę za to, że niezałatwiony "pacjent odchodzi od okienka, czy z gabinetu" – podaje serwis http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/758593,Nie-rozwiazujemy-problemow-jedynie-gasimy-pozary. Nie ma w Polsce – w ocenie przewodniczącej OZZL -długofalowego planu, który rozwiązywałby problemy służby zdrowia. "Nie rozwiązujemy problemów, jedynie gasimy pożary" – podkreśla przewodnicząca.

Związkowcy chcą doprowadzić m.in. do opracowania i uchwalenia przez polityków, trwałych zasad wynagradzania lekarzy, pracujących w publicznej służbie zdrowia, które uwzględniałyby przewidywany poziom wysokości wynagrodzeń oraz mechanizm ich waloryzacji. Lekarze chcieliby mieć tabelę płac opartą na strukturze przygotowania zawodowego ich środowiska.

Według OZZL - lekarz specjalista zatrudniony na etacie - powinien zarabiać miesięcznie trzykrotną płacę średniej krajowej. Taki standard jest "na Zachodzie, w Europie" – powiedziała dr Balcerzak. "My nie żądamy nie wiadomo czego. Czy to są takie wielkie pieniądze za taką pracę? Nie sądzę" – stwierdziła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.