Facebook Google+ Twitter

Lekarze z Łodzi rozdzielą siostry syjamskie

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-08 07:29

W Centrum Zdrowia Matki Polki przyszły na świat bliźnięta syjamskie. Dziewczynki są zrośnięte brzuszkami. Są zdrowe, rozwijają się dobrze i przybierają na wadze. Czekają na rozdzielenie. Nowatorska operacja przeprowadzona będzie w Łodzi.

Czy siostry będą mogły żyć samodzielnie?

Profesor Andrzej Chilarski, szef Kliniki Chirurgii Dziecięcej, będzie kierował zespołem wykonującym operację rozdzielenia sióstr syjamskich w ICZMP.- Bliźnięta są zrośnięte fragmentem wątroby i dolną częścią mostka - mówi prof. Andrzej Chilarski, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej ICZMP. - Każda z nich ma swój system naczyniowy wątroby i drogi żółciowe. Jesteśmy w stanie przeprowadzić operację rozdzielenia bliźniaczek Natalii i Klaudii. Problemem jest krwawienie podczas zabiegu. Przeprowadzamy niezbędne badania, m.in. krzepliwości krwi i równowagi kwasowo-zasadowej. Wszystko wskazuje na to, że siostry zostaną rozdzielone w przyszłym lub następnym tygodniu.

- Tę skomplikowaną operację będzie wykonywał zespół złożony m.in. z sześciu chirurgów, trzech anestezjologów, neonatologów, specjalistów od USG. Przewiduję, że zabieg potrwa około 5 godzin, jeżeli nie będzie żadnych problemów technicznych.

Młoda matka dziewczynek przyjechała ze Starachowic. Od trzeciego miesiąca ciąży wiedziała, że urodzi bliźnięta syjamskie.

Bliźnięta syjamskie to zrośnięte bliźnięta jednojajowe. To poważna wada rozwojowa. Nazwa pochodzi od urodzonych w 1811 r. w Syjamie (obecnie Tajlandia) braci Enga i Changa, którzy nigdy nie zgodzili się na rozdzielenie i zmarli razem w 1874 roku. Bliźnięta syjamskie rodzą się raz na 150 tys. ciąż. W 75 proc. są to dziewczynki. Operację przeżyły dwie pary polskich bliźniąt syjamskich. Miały wspólną wątrobę. Rozwijają się prawidłowo. Z pozostałych bliźniaczych par żyje tylko jedno dziecko. Najstarsze ma ponad 20 lat.

W Polsce leczono około 20 par zrośniętych bliźniąt. Tylko 2 proc. bliźniąt syjamskich połączonych jest głowami. W grupie ciąż zainicjowanych metodą in vitro częściej pojawiają się zrośnięte bliźnięta jednojajowe.

Elżbieta Włodarczyk

 
SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z podanej statystyki wynika, że w Polsce rodzi sie ok. 1-2 pary syjamskich bliźniąt. Czyli 50-100 w ostatnich 50 latach. Z tekstu wynika (domyślnie), że przeżyło tylko 20 par.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.