Facebook Google+ Twitter

Lekarze znów będą strajkowali

Już 10 maja zaczną strajkować polskie szpitale. Będzie to pierwszy etap trzystopniowego planu protestu pracowników służby zdrowia.

 / Fot. Mikołaj Suchan, Dziennik ZachodniOgólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) planuje rozpocząć trójstopniowy strajk, mający zmusić rząd do wywiązania się z obietnic. Rok temu, w czerwcu 2006 roku, Ministerstwo Zdrowia, konsultując się z rządem, dało lekarzom nadzieję na wyższe zarobki. W październiku tamtego roku pensje miały wzrosnąć o 30 proc., a od pierwszego kwietnia roku 2007 o 100 proc. (zarobki miały wynieść około 5 tysięcy złotych). Była to odpowiedź na wcześniejsze protesty pracowników służb medycznych naszego kraju.

Pierwsza podwyżka płac rzeczywiście miała miejsce. Uspokojeni lekarze czekali więc na kolejną. Niestety. W marcu wszystkie szpitale otrzymały pisma od Ministra Zdrowia (Zbigniewa Religi), w którym pisze on o niemożliwości spełnienia obietnicy z powodu braku środków finansowych na ten cel. Lekarze twierdzą jednak, że jest inaczej. Skarżą się, że pomimo wieloletniej nauki, a także ciągłego dokształcania się, zarabiają bardzo mało. Pensja absolwenta Akademii Medycznej wynosi bowiem średnio 50 proc. przeciętnej pensji obywatela Polski, a miesięczne zarobki lekarza specjalisty to 80 proc. tej kwoty. Uważają, że skoro tak wiele inwestuje się w rolnictwo czy górnictwo, to na pewno znajdą się też pieniądze dla nich.

Po wyjątkowo niekorzystnej dla pracowników służby zdrowia informacji, lekarze próbowali spotkać się z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Nie otrzymali jednak od niego żadnej odpowiedzi. Postanowili wiec rozpocząć cykl strajków. Domagają się wyższych pensji a także respektowania ich praw zawartych w Konstytucji. Chodzi tu o zrównoważenie czasu pracy, czasu snu i czasu wolnego (8godzin/8 godzin/8godzin).

10 maja lekarze w całej Polsce przerwą pracę na dwie godziny (między 11 a 13). Nie będą udzielane planowane świadczenie zdrowotne. Pracownicy szpitali świadczyć mają tylko pomoc w wypadkach zagrożenia życia. Nie zostanie też przerwane leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Jeśli sprzeciw ten nie przyniesie pożądanych efektów, następnym etapem strajku będzie całodzienne przerwanie pracy w dniu 15 maja. Jeżeli to również nie przekona Ministerstwa Zdrowia, 21 maja lekarze rozpoczną strajk, który trwać będzie aż do odwołania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

plus za całokształt, choć to wcale nie jest pomyślna wiadomość. Chciałabym, by skończyło się na piewszym etapie strajku, choć, jak znam życie, raczej tak nie będzie. Rozumiem, że lekarze mają już dość, ale przede wszystkim szkoda mi pacjentów, zwłaszcza tych, którym wydłuży się okres oczekiwania na planowaną operację, na którą i tak czeka się nieraz latami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/ +/ za publikacje na czasie...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.