Facebook Google+ Twitter

Lekarze znowu protestują

Od kilku miesięcy media bębnią o zbliżającym się od lipca proteście lekarzy. To fakt – jest protest. 1 lipca 2012 roku rozpoczęło strajk około 4 procent lekarzy w Polsce.

W mediach mówi się i pisze tak, jakby wszyscy bez wyjątku lekarze, strajkowali. Będą protestować ci, którzy mają prywatne gabinety i dotąd nie chcieli podpisać z NFZ umowy refundacyjnej. Rzecz rozbija się o uprawnienia do wystawiania recept na leki refundowane. Nie podpiszesz umowy z NFZ - nie masz prawa wypisać recepty ze zniżką, a jedynie na 100 proc. wartości leku.

Kto na tym traci? Oczywiście pacjent. Nie idź więc pacjencie do takiego lekarza. Bo ty stracisz, a lekarz – jak zwykle - zarobi. Zarobi, bo mu dasz zarobić. Zły w tej sytuacji NFZ? Oczywiście, że zły. I nie tylko w tej. Ale ma być lepszy. Pod nowymi rządami nowego prezesa - Agnieszki Pachciarz. Jako prawnik z wykształcenia i czasem zapewne jako pacjentka – wie dobrze pani prezes o co idzie gra z lekarzami. Z lekarzami prywatnych gabinetów.

Oficjalnie w proteście receptowym biorą udział największe organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków i Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia – informuje serwis lekarzy. Protest firmuje od początku Naczelna Rada Lekarska (NRL), która wezwała lekarzy-buntowników, aby od 1 lipca wypisywali tylko pełnopłatne recepty.

Według money.pl protest będzie przebiegał w pięciu formach. Lekarze, jak podano, mają zapisywać (odnotowywać) leki na drukach recept opracowanych przez NRL. Druki te nie mają informacji o stopniu odpłatności pacjenta. Drugą formą protestu będzie powrót do pieczątki ze styczniowego protestu: "Refundacja do decyzji NFZ". Lekarze mogą również używać międzynarodowych nazw leków i wypisywać je spoza listy refundacyjnej, jak też nie podawać kodu NFZ na receptach. W takich sytuacjach, pacjenci będą mieli problemy z wykupieniem leków z przysługującą zniżką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krystyna Wolna
  • Krystyna Wolna
  • 03.07.2012 08:46

Kiedy to się skończy. Lekarze podwyższyli stawki za wizyty bo kasy fiskalne, ale nic się nie zmieniło. Lekarze i tak nie wystawiają paragonów, a tym samym zwiększają swoje nieopodatkowane dochody. Dlaczego nie można okiełznać tej strefy. Wystarczyłby przepis, że rachunki z prywatnych gabinetów podatnik może odpisać od dochodów i samożycie skoryguje przekręty tej grupy zawodowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Troll
  • Troll
  • 01.07.2012 14:37

Pragnę zauważyć ,że protest dotyczy gabinetów prywatnych .[ tam najwięcej przekrętów ]Mało o tym media mówią.
Związki lekarzy chcą wciągnąć w swoją grę wszystkich.
Emeryt nie pójdzie do prywatnego gabinetu a jeśli nawet to mu inny lekarz receptę przepisze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.