Facebook Google+ Twitter

Lekarzu – sprawdź, ile wiesz o grypie!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-07-16 12:36

Ruszył Ogólnopolski Test Wiedzy o Grypie stanowiący ważny element działań skierowanych do lekarzy, w ramach II edycji Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Ruszył Ogólnopolski Test Wiedzy o Grypie stanowiący ważny element działań skierowanych do lekarzy, w ramach II edycji Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Celem testu jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach związanych z grypą oraz korzyściach stosowania szczepień ochronnych, a także ograniczenie zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków zakażeń wirusem grypy oraz jej powikłań. Już dzisiaj lekarze, pielęgniarki i studenci medycyny mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat grypy i jej profilaktyki.

Projekt ma formę badania ankietowego. Zawarte w teście pytania odwołują się do wiedzy respondentów z zakresu wirusa grypy, epidemiologii grypy, choroby oraz powikłań pogrypowych, profilaktyki zachorowań i leczenia. Dotykają również zagadnień związanych z organizacją akcji szczepień w placówkach medycznych oraz przygotowaniem i realizacją samorządowych programów zdrowotnych. Wyniki badania zostaną opublikowane w formie raportu przygotowanego przez Radę Naukową Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej. Test można wypełnić na stronie: www.opzg.pl. Wariant badania dedykowany dla pracowników sektora ochrony zdrowia oparty jest o zagadnienia odwołujące się zarówno do wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Wiedza o grypie jest ważna dla lekarzy wszystkich specjalizacji, pielęgniarek i studentów medycyny, ponieważ to oni w szczególny sposób powinni dbać o zdrowie swoje i swoich pacjentów.

„Grypa jest ważnym tematem, lecz zbyt często bagatelizowanym przez społeczeństwo. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak groźne mogą być jej powikłania. Dlatego tak istotne jest zbadanie stanu wiedzy różnych grup docelowych i tym samym uzyskanie pełnego oglądu sytuacji. Umożliwi to skonstruowanie długofalowego planu edukacji, który wpłynie na podwyższenie poziomu wyszczepialności” – powiedział prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Trzy odsłony testu – dla pracowników ochrony zdrowia, pracodawców, samorządowców – powstały w celu poznania poziomu wiedzy na temat wirusa grypy wśród przedstawicieli tych grup. Formularz ankietowy dedykowany dla lekarzy znacząco różni się poziomem trudności od tego przygotowanego dla opinii publicznej.
„Na test składają się pytania o zróżnicowanym stopniu trudności. Zabieg stworzenia odmiennych wariantów badania ma na celu poznanie poziomu wiedzy wśród poszczególnych grup. Pozwoli to na dopasowanie działań do potrzeb każdej z nich. W społeczeństwie panuje wiele mitów, które chcielibyśmy zweryfikować. Warto wypełnić test, gdyż, jedynie za sprawą respondentów uda się zdementować te mity” – powiedziała dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, Adiunkt Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej z Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wyniki testu poznamy podczas VI Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum 2014, która odbędzie się 16 września 2014 r. w Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowskiego w Warszawie. W trakcie spotkania przedstawione zostaną wyniki badania ankietowego skierowanego do pracowników sektora ochrony zdrowia, pracodawców i samorządowców. Konferencja będzie stanowiła nie tylko inaugurację akcji szczepień w sezonie epidemicznym 2014/2015, lecz również rozpoczęcie testu skierowanego do czwartej grupy respondentów, jaką jest opinia publiczna.
Zapraszamy do wypełnienia testu:
www.mp.pl/opzg/test-wiedzy-o-grypie-lekarze
www.mp.pl/opzg/test-wiedzy-o-grypie-pracodawcy
www.mp.pl/opzg/test-wiedzy-o-grypie-samorzadowcy

---
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii oraz ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.
(OPZG2014 )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

/Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami./

I wszystko jasne. Celem NIE JEST informowanie o potencjalnych zagrożeniach związanych ze stosowaniem szczepionek.

I jest to inicjatywa "NIEZALEŻNYCH" ekspertów medycznych?
Wiadomo, od czego niezależnych.
Od niepasujących faktów do tezy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj! Spadła sprzedaż ilości szczepionek... Będą szkolenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.