Facebook Google+ Twitter

Lekcja etyki przez internet - nowy pomysł MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nowym rozporządzeniem, które umożliwi nauczanie etyki przez internet. W polskim szkolnictwie zajęcia z etyki nie są obowiązkowe, dlatego tylko część szkół posiada w swojej ofercie ten przedmiot.

Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie / Fot. Adamon/Wikimedia 3.0Jak podaje Gazeta Wyborcza, MEN przygotowuje rozporządzenie w sprawie lekcji etyki w polskich szkołach, które miałyby być prowadzone przez internet. Pomysł pojawił się, gdyż tylko 20 proc. rodzimych szkół prowadzi takie zajęcia.

By móc zorganizować w szkole lekcje etyki potrzebna jest grupa co najmniej 7 osób zainteresowanych przedmiotem. Wtedy szkoła ma obowiązek umożliwić jej zajęcia z etyki. Dopuszcza się także zespoły międzyszkolne.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz pełnomocniczka rządu d/s równego traktowania mówi, że w mniejszych szkołach, gdzie trudno jest zwołać większą grupę osób by zorganizować lekcję etyki, wybiera się religię, która po prostu jest w spisie przedmiotów. Równocześnie przypomina o istnieniu przepisów, dzięki którym nauczanie etyki przez internet jest możliwe, potrzebne jest jedynie rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie.

Według A.Kozłowskiej-Rajewicz MEN już pracuje nad projektem, lecz jest to dość delikatny temat. "Trzeba dokładnie określić, jak miałyby wyglądać takie lekcje. Ile z nich musiałoby być poprowadzonych na żywo? Jak oceniać i egzaminować dzieci i młodzież? To wszystko trzeba dopiero ustalić. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale dałoby szanse, że więcej osób będzie miało dostęp do tych zajęć" - podkreśla.

Problem braku zajęć z etyki dotyka głównie mniejszych miejscowości, co nie oznacza, że w tych większych statystyki są satysfakcjonujące. Jak podaje RMF24 w Warszawie w minionym roku szkolnym, etykę oferowało co drugie liceum i tylko co dziesiąta podstawówka. Natomiast w Poznaniu te wyniki wyglądają jeszcze gorzej, tam na 130 szkół, etykę serwowało tylko w 12. Lublin niestety może pochwalić się tylko czterema szkołami, które uważają etykę za przedmiot warty uwagi.

Mimo, że przybywa nauczycieli posiadających uprawnienia do nauki tego przedmiotu, to wśród polskich szkół jest tylko 1281 placówek oferujących ten przedmiot uczniom.

MEN potwierdza, że rozpoczął już pracę nad rozporządzeniem regulującym nauczanie etyki z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość.

Czekamy zatem na konkretne ustalenia w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.