Facebook Google+ Twitter

Lekcje, które zabierają czas uczniowski - jaki mają cel?

Religia i "WDŻ" zabierają czas uczniom. Niektórzy tych lekcji unikają, inni zaś są obojętni.

Na początku chciałbym nawiązać do artykułu z "Gazety Wyborczej", w którym poruszony jest problem podręczników do religii i etyki - a raczej ich braku. Co ciekawe dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum nie przygotowano ani jednego podręcznika do etyki, zaś z myślą o licealistach powstało aż 80 pozycji - mówi w jednym z wywiadów dla "GW" dyrektor wydawnictwa.

Lekcje religii odbywają się na każdym etapie nauki, ale przypominają bardziej "godzinę wychowawczą". Przez 45 minut zamiast o Bogu i Biblii rozmawia się o tym co wydarzyło się ostatnio w sporcie, jaki nowy film się ukazał itp. Dlaczego nie ma normalnych lekcji religii? Dyrektorzy szkół twierdzą, że lekcje religii nie odbywają się w normalny sposób dlatego, że nikt nie pisze podręczników. Wydawnictwa zaś tłumaczą, że nie ma podręczników, ponieważ nie ma etyki, która odbywa się w podstawówkach i gimnazjach.

Sprawdziłem to i trochę się zdziwiłem, podręczniki są, ale dla podstawówki. Opierają się głównie na banalnych rysunkach, które uczeń ma pomalować. W szkołach podstawowych i gimnazjach lekcje polegają na podejmowaniu rozmów o tematyce ogólnej - jak powstał świat, kto go stworzył, co dzieje się po śmierci. Materiał jest realizowany, bo są odbiorcy czyli dzieci, które są tym zainteresowane. Kłopot jest z licealistami, których nawet tematem aborcji trudno zaciekawić. A czy w ogóle istnieje program nauczania i jakiś konkretny zakres materiału? Trudno powiedzieć, w internecie niczego na ten temat nie znalazłem.

I tutaj błędne koło się zamyka. Jaki cel ma mieć te 45 minut spędzone w klasie z księdzem, który ma nauczać, nie bardzo mając z czego. Denerwuje to uczniów, którzy coraz częściej zaczynają opuszczać lekcje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.