Facebook Google+ Twitter

Leki do stymulacji hormonalnej na liście leków refundowanych

Już od 1 lipca tego roku można starać się o dziecko z in vitro. Leki, które pobudzają działanie hormonów znalazły się na liście leków refundowanych.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę leków refundowanych, która będzie obowiązywał już od 1 lipca. N liście znalazło się 8 leków, które są stosowane w stymulacji hormonalnejgazeta wyborcza
Dr. Michał Radwan, który uczestniczy w rządowym programie in vitro powiedział, że jeden z preparatów będzie dostępny na "ryczałt"(urofolitropina) a pacjentka zapłaci za niego tylko ponad 3 zł. Reszta leków jest objęta częściową refundacją, a koszt potrzebny do jednego cyklu będzie się wahał w granicach 600 - 700 zł.
Wg. lekarza tańsze leki też są dobre, tylko mniej wygodne w stosowaniu, ponieważ pacjentka powinna sama przygotować zastrzyk z otrzymanych ampułek.

Leki te będą dostępne dla kobiet do 40 roku życia.Warunkiem jest refundacji jest to, że kobieta stara się o dziecko z tym samym partnerem.Otrzyma ona wtedy receptę na max. trzy leczenia.
Do tej pory za leki trzeba było zapłacić w granicach od 3 do 4,5 tys. zł.

Od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2016 r. Ministerstwo Zdrowia ma wydać 170 mln. zł a pomoc ma otrzymać ok 15 tys.par.
Partnerzy, którzy starają się o dziecko, muszą przedstawić dokumentację z dotychczasowego leczenia. Z programu skorzystają przede wszystkim kobiety, u których stwierdzono, że niepłodności nie da się już wyleczyć(np. trwałe uszkodzenie jajowodów), gdy leczenie trwa już ponad rok, oraz nie da się stwierdzić medycznych przyczyn bezpłodności.
7,5 tys złotych, to kwota, którą rząd zapłaci klinice. Wszelki badania, konsultacje, zabiegi są oferowane bezpłatnie. Jedyny koszt jaki poniesie pacjentka to koszt realizacji recept.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.