Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30704 miejsce

Leki na raka z Łodzi uzyskane z pomocą chomików

W Łodzi za pięć lat powstaną preparaty ratujące chorych na raka. W tej chwili koszty szacuje się na ok. 70 mln zł. Utworzona przez krajowe firmy farmaceutyczne spółka Mabion rozpoczęła prace badawcze nad najnowocześniejszą generację leków przeciwnowotworowych do terapii raka piersi i do leczeniu chłoniaków.

Laboratorium / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Laboratorium.jpgMabion został utworzony przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne: Celon Pharma z Warszawy, jednego z czołowych producentów leków onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, który jest krajowym liderem leków na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce producenta szczepionek oraz Genexo z Warszawy działające na rynku leków zakresu diabetologii, BioCentrum i Bio-Tech Consulting – firmy biotechnologiczne założone i prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Sprzedaż leków wytwarzanych metodą humanizowanych przeciwciał monoklonalnych utrzymuje dwukrotnie szybsze tempo wzrostu od innych leków biotechnologicznych – zapewnia dr inż. Sławomir Jaros, kier. Laboratorium Biologii Molekularnej Mabion. - Światowy rynek przeciwciał monoklonalnych, to prawie 10 mld dolarów rocznie.

Leki będą wytwarzane w technologii humanizowanych przeciwciał monoklonowych. Oznacza to procesy biotechnologiczne, w których komórki chomików będą produkować przeciwciała skuteczne w walce z rakiem.
Zaletą leku jest bezpośrednie działanie na guza przy zachowaniu w pierwotnym stanie innych tkanek.

- Koszt uzyskania takiego leku nie zależy zbytnio od kosztów pracy - zapewnia Jaros. - Większość pracy wykonują za nas właśnie odpowiednio zmodyfikowane komórki chomika, stąd też jeśli się je odpowiednio przygotuje i opracuje wydajną technologię, to można być konkurencyjnym. Nasza innowacyjna technologia, na razie potwierdzana w laboratorium, powinna być bardzo wydajna w dużej skali.

Pieniądze na innowacyjne badania pochodzą od firm farmaceutycznych i uczelni, które utworzyły Mabion. Będą trzy źródła finansowania: kapitał własny, fundusze pochodzące od inwestorów zewnętrznych – spółka zamierza wejść na giełdę NewConnect oraz środki z dofinansowania publicznego. Mabion nie pozyskuje pieniędzy z uniwersytetów, ale z nimi współpracuje. Działając w konsorcjum z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi już otrzymał decyzję o przyznaniu 1,8 mln złotych na nasze badania ze środków Ministerstwa Nauki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.