Facebook Google+ Twitter

Lekkoatletyczne ME 2010 - sylwetki polskich medalistów

W niedzielę w Barcelonie zakończyły się XX Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Polacy wywalczyli dziewięć medali i w klasyfikacji medalowej zajęli 8. pozycję. Największy sukces odnieśli: Marcin Lewandowski i Piotr Małachowski, złoci medaliści.

Podczas XX Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, które odbyły się między 21 lipca a 1 sierpnia w hiszpańskiej Barcelonie, Polacy wywalczyli dziewięć medali - dwa złote, dwa srebrne i pięć brązowych. Dzięki temu w klasyfikacji medalowej nasza reprezentacja zajęła ósmą pozycję, za: Rosją (10 medali złotych, 6 srebrnych i 8 brązowych), Francją (8, 6, 4), Wielką Brytanią (6, 7, 6), Niemcami (4, 6, 6), Turcją (3, 1, 0), Hiszpanią (2, 3, 3) i Ukrainą (2, 3, 1).

Spośród naszych reprezentantów największy sukces odniósł Marcin Lewandowski, który we wspaniałym stylu finiszował w biegu na dystansie 800 m oraz Piotr Małachowski, który przełamał passę drugiego miejsca (z mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich) i triumfował w rzucie dyskiem. Ważne są również pozostałe medale polskich lekkoatletów - srebrne: Tomasza Majewskiego i Grzegorza Sudoła oraz brązowe: Przemysława Czerwińskiego, Adama Kszczota, Joanny Wiśniewskiej, Anity Włodarczyk i kobiecej sztafety 4x100 m w składzie: Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Weronika Wedler.

Sylwetki polskich medalistów:

Marcin Lewandowski / Fot. Adam Nurkiewicz1. Marcin Lewandowski urodził się 13 czerwca 1987 roku w Szczecinie. Startuje w barwach bydgoskiego Zawiszy. Specjalizuje się w biegach średnich, głównie w biegu na 800 m. Na tym dystansie w jego dorobku medalowym znajdują się: złoty medal mistrzostw Europy w Barcelonie (2010) i młodzieżowych mistrzostw Europy w Debreczynie (2007) oraz srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Europy w Kownie (2009). Zajął również w biegu na 800 m drugie miejsce podczas pucharu Europy w Annecy (2008) i podczas drużynowych mistrzostw Europy w Bergen (2010). Natomiast podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Berlinie był ósmy, a rok wcześniej na igrzyskach olimpijskich w Pekinie ukończył zawody na półfinale.

Piotr Małachowski / Fot. Adam Nurkiewicz2. Piotr Małachowski urodził się 7 czerwca 1983 roku w Żurominie. Jest żołnierzem 2. Batalionu Dowodzenia Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu i startuje w barwach miejscowego Śląska Wrocław. Specjalizuje się w rzucie dyskiem. W jego dorobku medalowym znajdują się trzy medale złote - z mistrzostw Europy w Barcelonie (2010) i mistrzostw świata wojskowych w Hyderabad (2007) i Sofii (2009) oraz trzy medale srebrne - z igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008), mistrzostw świata w Berlinie (2009) i młodzieżowych mistrzostw Europy w Erfurcie (2005). Wygrał również dwukrotnie w pucharze Europy (Malaga 2006 i Monachium 2007) oraz jednokrotnie podczas drużynowych mistrzostw Europy (Leiria 2008) i podczas zimowego pucharu Europy w rzutach lekkoatletycznych (Tel Awiw 2005). Ponadto był raz drugi (Stuttgart 2008) i dwukrotnie trzeci (Stuttgart 2007 i Saloniki 2009) w światowym finale IAAF, drugi w drużynowych mistrzostwach Europy w Bergen (2010) i podczas drużynowego pucharu Europy w rzutach lekkoatletycznych w Jałcie (2007) oraz trzeci w pucharze Europy w Annecy (2008).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie Adam. W klasyfikacji medalowej, tak jak pisałem we wstępie artykułu, jesteśmy na ósmej pozycji. W punktowej natomiast plasujemy się na siódmej - link .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy medalistom! Zawodnikom, którzy zajęli miejsca do 8mego (punktowane) też duże słowa uznania. To pokazuje nasz potencjał. W punktowej jesteśmy chyba na 6 miejscu (w medalowej na chyba 9).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. 5*
Brawo nasi medaliści! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł na podsumowanie ME:)
Wszystkim medalistom należą się ogromne gratulacje. Ważne jest też to, że większość z nich rywalizuje w konkurencjach, w których ton rywalizacji nadaje Europa i na MŚ mają dużą szansę powtórzyć wyczyn. Dodatkowo zabrakło na mistrzostwach Rogowskiej, Pyrek, Chudzik Jesień i Plawgi.
Słowa uznania należą się też innym polskim zawodnikom: Nodze, Frankiewicz, Szymkowiakowi, Nowakowi... etc, właściwie każdemu z finalistów, a tych mieliśmy naprawdę dużo. Nasza lekka atletyka poszła mocno do przodu, a to dobry prognostyk przez MŚ i Igrzyskami:)
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.