Facebook Google+ Twitter

Lelowo gości uczestników Święta Ciulimu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-31 08:39

Ponad 4 tysięcy Żydów przyjechało, aby uczestniczyć w Święcie Ciulimu - Czulentu w Lelowie na Jurze Krakowsko Częstochowskiej.

Uczestnikami święta jest też kilkunastu chasydów zwanych lelowerami. Stosują się oni do zasad wyznaniowych ustanowionych przez żyjącego w Lelowie w XVIII wieku Dawida Bidermana. Święto to już na stałe wpisało się w kalendarz lelowskich imprez - podkreśla Ewa Molenda dyrektor miejskiego ośrodka kultury w Lelowie.

Dziś dzień upłynie pod znakiem kultury żydowskiej. Na estradzie wystąpi kilkanaście zespołów klezmerskich mówi Ewa Molenda. Na uroczystości przyjedzie tez rabin Simcha Krakowski.

Niektórzy uczestnicy obchodów święta przyjechali tu specjalnie z Izraela. Mają oni przygotować czulent według oryginalnego, żydowskiego przepisu. Ciulim to potrawa przyrządzana z okazji świąt na bazie ziemniaków, mięsa, przypraw, będąca odpowiednikiem żydowskiego czulentu. Lelowo jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można zjeść ciulim. Mieszkańcy tej miejscowości spożywają ją w każde większe święta, takie, jak Boże Narodzenie - mówi Maria Matuszczyk z Lelowa.

Świeto Ciulimu - Czulentu zostało zorganizowane po raz szósty. Imprezie patronuje Polskie Radio Katowice

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

havlo
  • havlo
  • 31.01.2011 13:51

Gdzie na mapie znajduje się "Lelowo"? Lelów to owszem wiem, ale Lelowo? Pierwszy raz słyszę. Kulejecie albo z j.polskim albo z geografią, albo myślimy o różnych miejscowościach, ale ciulim jest potrawą z miejscowości o nazwie Lelów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.