Facebook Google+ Twitter

Lemański i Małkowski – niepokorni kapłani

Ksiądz Stanisław Małkowski i ksiądz Wojciech Lemański. Chodzą w sutannach, są lubiani przez wiernych. Obaj głoszą ekstremalne – zdaniem ich zwierzchników – poglądy.

 / Fot. PAP/Rafał GuzKsiądz Małkowski zasłynął egzorcyzmami nad gejowską tęczą na placu Zbawiciela. Jest uwielbiany przez środowiska narodowe. Ksiądz Lemański próbował egzorcyzmować kurię warszawsko-praską, w której widzi wiele zła. Poparcia udzieliła mu min. Gazeta Wyborcza, która przybywała relacjonować skandale i skandaliki z Jasienicy.

Mam do ekstremy stosunek pozytywny. Cieszę się, że Kościół mieści, czasem za cenę spokoju, opinie osób kontrowersyjnych. Reagowanie kurii na ich ekscesy jest niepotrzebne i nadaje skrajnym poglądom większe znaczenie, niż na to zasługują. Księdza Lemańskiego można by spokojnie zaprząc do cudownej pracy duszpasterskiej zamiast się z nim ciągać po sądach apostolskich. Komu przeszkadza ks. Małkowski, który towarzyszy stygmatyzowanej grupce młodych ludzi w ich słusznym proteście?

Czy nie jest dziełem szatana, w jakiś pokrętny sposób podpisanym przez hierarchów, zamknięcie przed ludźmi Kościoła w samo Triduum Paschalne? Ks. Lemański zamilkł w mediach na wyraźne żądanie przełożonego. Wojował, bo myślał, że działa zgodnie z prawem. Ma jednak sumienie i sukcesy duszpasterskie. Pora na odwilż i okazanie miłosierdzia. Pasłby trzódkę w Jasienicy, która pewnie nie zdaje sobie sprawy z wyrafinowanej argumentacji bioetycznej czy ekumenicznej. Wspólnota katolicka ponosiła szkodę, gdy ksiądz bił niezrozumieniem w tożsamość dzieci poczętych z pominięciem pełnego związku rodziców. Nigdy więcej jego ignorancja nie powinna zagrażać człowiekowi w cyklu rozwoju.

Z ks. Małkowskim jest o tyle łatwiej, że ustawia się on w opozycji do antropologii nieakceptowanej przez Kościół, a trudniej, że Kościół chętniej daje kapelanów i asystentów elitom, niż marginesowi. W moim odczuciu narodowcy bardziej zasługują na kapelana, niż Tygodnik Powszechny. Kardynał Nycz może się zastanowić, czy za niechęcią do towarzyszenia politycznym konserwatystom nie stoi w jego przypadku koniunkturalizm i czy ten sam koniunkturalizm nie pcha go w ramiona rządzącej ekipy.

Nie kierujmy się sympatiami w Kościele. Waltz i Komorowski są o niebo bardziej sympatyczni od Bosaka. Do pałacu arcybiskupiego każdy powinien mieć jednak wstęp, kto przejawia wolę dialogu.

PS. W Wielką Sobotę w Jasienicy będzie poświęcenie pokarmów, a w Wielkanoc zostanie odprawiona msza św. - W Wielką Sobotę i Wielkanoc nie przyjeżdżajcie do Jasienicy. - Potrzebujemy spokoju. Musimy się wyciszyć - apelował do dziennikarzy przedstawiciel parafian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

/Diabeł lubi oportunistów - chyba, bo nie miałam okazji z nim się bliżej poznać./

O! A Magda Gessler miała okazję. Dziś zeznała to (podobno) przed sądem. ;)

gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140417/SLUPSK/140419629&s ectioncat=photostory6

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale ważniejsze jest pytanie, do kogo ten apel jest skierowany?
Do ludzi, będącymi Kościołem, czy do wystawiającego rękę z pierścieniem przez szybę limuzyny?
A jak do tych pierwszych, to co mają zrobić? Głosować ...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Pora na odwilż i okazanie miłosierdzia./

Zabrzmiało jak wielkopański kaprys wobec poddanego, między jednym batem, a drugim ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Mam nadzieję, że już nigdy więcej jego ignorancja nie zagrozi człowiekowi w cyklu jego rozwoju."

Czymże jest ignorancja księdza Lemańskiego, jakaż jest jej szkodliwość dla ludzkiego rozwoju wobec potworności, jakich dopuściły się Boromeuszki z Zabrza? Ilu wychowanków odbierze sobie życie? Ilu odbierze życie innym? Ilu dopuści się gwałtów? Na razie wiemy o jednym pedofilu-mordercy i jednym gwałcicielu. Tylko że o tym nie da się pisać ani mówić z pobłażliwym uśmieszkiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Leszek Worobiej

/Wierzę w diabła a nawet go widzę, bo przyjechała na święta teściowa./

Egzorcyzmy jajeczkiem i serdecznymi życzeniami polecam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku!
Przemiana pani Marii nastąpiła przy okazji, bo widzac Małkowskiego z niej też diabeł uleciał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po świętach niech mi Pani przyśle jakiegoś egzorcystę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario!
Wierzę w diabła a nawet go widzę, bo przyjechała na święta teściowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albo inaczej. Pytanie mnie o diabła, to mniej więcej tak, jak gdybyś sędziego zapytała czy przestał bić swoją żonę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie retoryczne, jak dla mnie. Natomiast, cóż to w Tobie za przemiana? Ośmielasz się arcypasterzom rady podsuwać? I to jeszcze jakieś centralne, demokratyzmem ziejące...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.