Facebook Google+ Twitter

Łemkowszczyzna - egzotyka na krańcu Małopolski

Na poszukiwanie egzotyki turyści udają się często na przysłowiowy kraniec świata. A wystarczy kraniec... Małopolski. Łemkowszczyzna to kraina magiczna, egzotyka na wyciągnięcie ręki.

Łagodne wzgórza, lasy pełne dostojnych buków, burzliwa niejednokrotnie historia, nazwy miejscowości pisane po polsku i cyrylicą, tajemnicze opustoszałe wsie, konie huculskie, malownicze drewniane cerkwie, maziarze i smolarze - zapomniane dziś zawody. Kto raz zasmakuje w walorach tej niezwykłej krainy, z pewnością będzie chciał tam powracać. Tym bardziej, że dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Gościnna" powstało tu kilka nowych, opartych na łemkowskim dziedzictwie, atrakcji turystycznych.

Uwagę zwiedzających ten zakątek Małopolski zwracają z pewnością opuszczone wsie, gdzie jedynymi śladami dawnych mieszkańców są malownicze cmentarze, fundamenty starych domostw i cerkwi. To echa bolesnego doświadczenia wczesnych lat po II wojnie światowej, gdy w ramach Akcji Wisła masowo przesiedlano stąd na tzw. ziemie odzyskane rdzennych mieszańców - Łemków.
Łemkowszczyzna pełna jest ciekawych kulturowych tropów. Łemkiem był najbardziej znany malarz nurtu sztuki naiwnej, Nikifor Krynicki. Ale mało kto wie, że tworzący w USA najsłynniejszy artysta pop-artu, Andy Warhol, pochodził z Łemków zamieszkujących tereny Słowacji. A współcześnie, to tutaj jest kolebka uznanego wydawnictwa Czarne, tutaj też żyje i tworzy jeden z ważniejszych polskich pisarzy - Andrzej Stasiuk.

Magia Łemkowszczyzny przyciąga artystów, niespokojne duchy, ale i turystów. To do nich adresowany jest szereg nowych produktów turystycznych, do powstania których przyczyniło się wsparcie Województwa Małopolskiego otrzymane w konkursie ofert „Małopolska Gościnna”. - Dzięki dofinansowaniu w ramach „Małopolski Gościnnej” oferta turystyczna Łemkowszczyzny wzbogaciła się o kilka interesujących propozycji tematycznych - podkreśla Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. - Choć kraina ta posiada już wielu miłośników, to mam nadzieję, że wyróżnione inicjatywy sprawią, że Beskid Niski i Łemkowszczyzna staną się atrakcyjniejsze i przyciągną turystów o różnorodnych zainteresowaniach - dodaje dyrektor Kantor.

Znakomitą propozycją dla turystów i miłośników kultury łemkowskiej mogą być organizowane już po raz 18. „Dni Huculskie”, w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie. Od 14 do 16 września najwspanialsze konie i jeźdźcy zmagać się będą podczas widowiskowych zawodów konnych. Atrakcji będzie bez liku: prezentacje koni huculskich, pokazy kaskaderskie i szermiercze, biesiada przy akompaniamencie muzyki łemkowskiej. Chętni, którzy zakupią bilety będą mieli okazję wziąć udział w loterii fantowej. Zwycięzca wyjedzie z Regietowa w siodle, bo główną nagrodą jest koń huculski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.