Facebook Google+ Twitter

Leniwy sejm

Nasi posłowie są tak zajęci, że zapominają o pracy. To jest choroba naszej polityki.

Przydarzyło mi się onegdaj uruchomić inicjatywę obywatelskiego sprzeciwu wobec ustawy antynikotynowej. Nazywało się to Front Wyzwolenia Palaczy. Działało dosyć fajnie. Dostawałem wiele informacji od ludzi na temat lobbingu firm farmaceutycznych zmierzających do przyjęcia bardzo restrykcyjnych przepisów.

Dowiedziałem się, że gumy i plastry wspomagające rzucanie palenie o mały włos nie weszły na listę leków refundowanych. Duża część zwolenników tej ustawy była gościem seminariów organizowanych przez koncerny, a jeden z ekspertów komisji zdrowia sprzedał książkę o sposobach rzucania palenia firmie od gum antynikotynowych w ilości 50 tys. sztuk. Udało nam się wykazać przekręt z akcyzą tzn. rząd nakazał kupować akcyzę legalizującą na rok 2010 dla papierosów już opodatkowanych. Koszt takiej akcyzy to było 1,30 zł.

My postulowaliśmy wolność wyboru przez właścicieli małych lokali możliwości wyboru dopuszczalności palenia tytoniu. Ustawa, która została przyjęta nakazuje wprowadzenie zakazu palenia w małych pubach. Wydzielone palarnie mogą być zlokalizowane tylko w lokalach o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych. Wyszliśmy ze stanowiska, że to zamach na swobody obywatelskie i ingerencja w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.

Tyle historii.

Wczoraj doznałem lekkiego szoku. Zadzwoniła do mnie Pani z koncernu tytoniowego z pytaniem, czy ja przypadkiem nie orientuję się jakie są akty wykonawcze do nowej ustawy?
Już tłumacze o co chodzi?

Od listopada w naszym kraju będą dostępne papierosy, które będą same gasły. To specjalny rodzaj bibułki papierosowej, który nie zaciągany przez palacza gaśnie. Takie przepisy weszły w Unii Europejskiej, a nasze orły w sejmie zaraz to przyjęły. Problem jednak w tym, że przyjęto ustawę, a nie wydano odpowiednich rozporządzeń. Pani prosiła o jakieś informacje, bo obdzwoniła ministerstwo zdrowia, sejm, sejmową komisję zdrowia i nic nie wie na ten temat. Co gorsze w sejmie nawet nie wiedziano, że taka ustawa została przyjęta. To ważna sprawa dla producentów, bo oni nie wiedzą, czy informacja o tych bibułkach ma znajdować się na opakowaniach. Pani z nadzieją dzwoniła do mnie, bo czytała moją wypowiedź dla gazety i myślała, że będę wiedział coś na ten temat.

Straszne jest to, że nasz sejm klepie ustawy bez namysłu, a potem jakoś to będzie. Tak samo 12 miesięcy zwlekano z ustawami o ochronie lokatorów. Trybunał wydał wyrok i wracają eksmisje na bruk.

Lenie siedzą w tym sejmie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.