Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7805 miejsce

Leon Wyczółkowski w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Przełom XIX i XX w. to w polskiej literaturze i sztuce okres Młodej Polski (w Europie modernizm). Była to epoka powstawania tzw. sztuki nowoczesnej. W malarstwie polskim jedną z najwybitniejszych postaci tamtych lat był Leon Wyczółkowski.

Jeden z ulubionych tematów malarza - Tatry. Morskie Oko (1911) - pastel, akwarela, kreda, papier. Pod Giewontem jesienią-motyw tatrzański (1906-1910) - pastel, papier. / Fot. Andrzej WiosnaLeon Wyczółkowski urodził się 11 kwietnia 1852 w Hucie Miastkowskiej koło Garwolina, zmarł 27 grudnia 1936 w Warszawie - pochowany we Wtelnie pod Bydgoszczą.

W latach 1869-73 studiował w Warszawskiej Klasie Rysunkowej (m.in. u Wojciecha Gersona). Lata 1875-77 to studia w akademii w Monachium oraz w 1877-79 w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (u Jana Matejki), w której w latach 1893-1911 był profesorem. Był współzałożycielem towarzystwa Sztuka. Od 1934 profesor ASP w Warszawie. Podróżował m.in. do Paryża, gdzie zetknął się z impresjonizmem.

Kościół drewniany (1910) - pastel, papier. / Fot. Andrzej WiosnaPoczątkowo malował obrazy historyczno-rodzajowe, później realistyczne portrety i
sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie (1883-93) malował rybaków i chłopów przedstawiał sceny kopania buraków, orki. W pracach tych podejmując problematykę światła i koloru, zbliżył się do impresjonizmu.

Po 1895 uległ na krótko wpływowi symbolizmu, po czym zwrócił się w kierunku swoistego koloryzmu. Posługując się głównie pastelem, akwarelą i tuszem, malował nastrojowe pejzaże (zwłaszcza tatrzańskie), zabytki architektury, pamiątki historyczne (cykl Skarbiec wawelski), Na sztaludze Pogrzeb J. Słowackiego na statku "Mickiewicz" (1927) - tempera, papier, karton. / Fot. Andrzej Wiosnamartwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył także zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Po roku 1918 zajął się głównie grafiką (techniki trawione, autolitografia). Prace graficzne Leona Wyczółkowskiego mają charakter malarski i odznaczają się wielką skalą rozwiązań formalnych (Tatry 1900, Teka Huculska 1910, Stara Warszawa 1916, Gościeradz 1924).

Leon Wyczółkowski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów w sztuce polskiej przełomu XIX i XX wieku.

W 1922 r. ofiarował Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu bogaty zbiór sztuki wschodniej, zawierający: dywany, makaty, kilimy, wazony, misy, szkła, zabytkowe meble oraz dzieła Widok z Wawelu (1906) - olej, płótno. / Fot. Andrzej Wiosnamalarskie i graficzne. Za ten dar Poznański Wydział Krajowy przekazał artyście dworek w Gościeradzu pod Bydgoszczą. Artysta mieszkał w nim z przerwami do swojej śmierci.

W kwietniu 1937 r. żona Franciszka zgodnie z ostatnią wolą męża, przekazała miastu Bydgoszczy 425 prac, szkicowniki oraz pamiątki osobiste i wyposażenie pracowni.

Akt darowizny zobowiązywał Bydgoszcz do sprawowania opieki nad zbiorem, popularyzacji twórczości i upamiętniania rocznic związanych z artystą oraz opieki nad jego grobem.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy / Fot. Andrzej WiosnaBudynek Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy w którym znajduje się Dział Leona Wyczółkowskiego powstał w latach 1899-1902, jako obiekt mieszkalny dla członków zarządu Młynów Rothera. Jest przykładem typowego dla przełomu XIX i XX wieku stylu neoromantycznego. Po II wojnie światowej został przejęty przez Skarb Państwa. W 1975 r. przeszedł w użytkowanie, a w 1994 roku stał się własnością Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Obecnie prezentowana jest tutaj stała ekspozycja twórczości Leona Wyczółkowskiego.

Źródła; Wikipedia i Encyklopedia Powszechna PWN, materiały Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85301,8571824,Rewitalizacja_Wyspy_Mlynskiej_w_Bydgoszczy.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leon Wyczółkowski należy do najwybitniejszych Polaków związanych z ziemią bydgoską. Muzeum, które prezentuje autor, znajduje się na Wyspie Młyńskiej i na pewno warto je zwiedzić, podobnie jak warto zobaczyć inne obiekty muzealne na wyspie. Polecam zdjęcia i film link http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85301,8571824,Rewitalizacja_Wyspy_Mlynskiej_w_Bydgoszczy.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.