Facebook Google+ Twitter

Leonard Śliwa nie żyje. Popularyzował muzykę koźlarską

W wieku 61 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, 29 kwietnia zmarł Leonard Śliwa, popularyzator muzyki koźlarskiej, instrumentalista, regionalista, wychowawca młodych muzyków, propagator Zbąszynia i Regionu Kozła.

Leonard Śliwa / Fot. Małgorzata NowakLeonard Śliwa urodził się w 1951 r. w Perzynach, od 1976 r. mieszkał w Wolsztynie. Pochodził z Perzyńskiego rodu Śliwów, był wnukiem Piotra Śliwy, który był bratem znanego koźlarza Tomasza Śliwy z Chrośnicy.

Leonard Śliwa od chwili ukończenia szkoły muzycznej w klasie skrzypiec w Zbąszyniu nieprzerwanie uczestniczył w życiu wielu zespołów i kapel Regionu Kozła. Był też związany z Zespołem Regionalnym "Wesele Przyprostyńskie", grywał w kapeli Franciszka Hirta z Chrośnicy. Ze wspomnianymi zespołami zdobył wiele laurów, m.in. I miejsce w festiwalu ogólnopolskim w Kazimierzu nad Wisłą i wielkopolskim w Wilczynie (2000) oraz statuetkę Boryny na Biesiadzie Weselnej w Węgrowie (2001).

W czerwcu ubiegłego roku Rada Miejska Zbąszynia przyjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Leonardowi Śliwie. Została ona przygotowana na wniosek burmistrza Tomasza Kurasińskiego. Kilka miesięcy później, w październiku Leonard Śliwa został laureatem XXXVI edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".

Leonard Śliwa był wielkim pasjonatem i propagatorem muzyki ludowej, dbającym o jej autentyczność. Swoją pasją zaraził wielu młodych muzyków, dla których stał się profesorem rzemiosła ludowego. Założył uznaną i cenioną ostatnio grupę "Pastuszkowi Grocze" spod Zbąszynia, która dała wiele wspaniałych koncertów. Był także wiceprezesem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych. Podczas wyjazdów "w Polskę" starał się promować Zbąszyń i Region Kozła.

Informację nadesłał Jan Prządka Prezes SML w Zbąszyniu.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Małgorzata
 • Małgorzata
 • 03.05.2012 11:36

Miałam okazję parę razy współpracować z Panem Leonardem. Pomagał nam tworzyć kapelę koźlarską przy występach zespołu "Mali Poligrodzianie" z Poznania.Wielki człowiek, serdeczny przyjaciel, fachowiec z najwyższej półki..... Niechaj gra Najwyższemu....
Dzięki za informacje o pogrzebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pogrzeb odbędzie się w piątek o godz. 13 na cmentarzu prz ul. Lipowej w Wolsztynie.
Chętni, którzy są zainteresowani wyjazdem na pogrzeb Leonarda Śliwy, proszeni są o kontakt telefoniczny z sekretariatem Urzędu Miejskiego w Zbąszyniu (68) 3866 009 wew. 311 w piątek do godziny 9.00 w celu rezerwacji miejsc w autobusie zoorganizowanym przez Burmistrza Zbąszynia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
OLa
 • OLa
 • 03.05.2012 10:22

Niech Spoczywa w Pokoju :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leonard pozostawił bardzo wiele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mało takich ludzi którzy poświęcili swoje życie muzyce ludowej. Z pewnością Pan Leonard pozostawił nagrania z którymi zapoznają się przyszłe pokolena. Zal-smutek

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojciech Winiarz
 • Wojciech Winiarz
 • 01.05.2012 12:36

Straciliśmy wielkiego Mistrza,Przyjaciela,Kolegę. Kto znał Leonarda wie, że muzyka ludowa to Jego powołanie. Dołączył do grona wielkich muzyków w niebie.Widocznie tak Bóg chciał.Będziemy o Tobie zawsze pamiętać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldek
 • Waldek
 • 30.04.2012 16:20

Leonard nie tylko popularyzował muzykę koźlarską ale także dudziarską był to człowiek w pełni oddany muzyce,razem próbowaliśmy stworzyć kapele dudziarską w Wolsztynie zagraliśmy wiele koncertów i dlatego pozostanie na zawszę w mej pamięci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leonardzie - przeminęło życie, które Bóg Ci dał,
teraz będziesz jemu na skrzypeczkach grał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin
 • Marcin
 • 30.04.2012 14:04

Ja myślę, że nic dodać nic ująć... Leonard był nieocenionym Mistrzem i Pedagogiem. Wiele mu zawdzięczam - wiedzy i przeżyć, doświadczeń...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magdalena
 • Magdalena
 • 30.04.2012 10:29

Nie wiem co właściwie napisać, jestem w ogromnym smutku, nie mogę się z tym pogodzić, to był Wspaniały Człowiek!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.