Facebook Google+ Twitter

Leonidy - kosmiczny spektakl na niebie!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-12 13:11

W listopadzie aktywny jest niezwykle ciekawy rój meteorów - Leonidy. W tym roku mamy doskonałe warunki, aby zaobserwować silne maksimum roju. Zachęcamy do obserwacji "spadających gwiazd"!

Fot. Pracownia Komet i MeteorówKażdej nocy na niebie możemy obserwować tzw. "spadające gwiazdy", czyli meteory. Zjawiska takie powstają, gdy w atmosferę Ziemi wpadają cząstki kosmicznego pyłu pozostawionego przez komety. Niektóre komety podczas kolejnych powrotów zostawiają na tyle dużo materiału, że można przez wiele lat obserwować powodowane przez niego zjawiska meteorowe - mówimy wtedy o występowaniu roju meteorów. Taką kometą jest m.in. kometa o nazwie 55P/Tempel-Tuttle, odpowiedzialna za powstanie roju Leonidów.

Dlaczego Leonidy?

Rój meteorów bierze swoją nazwę od łacińskiej nazwy gwiazdozbioru, w którym znajduje się jego radiant. Radiant zaś - to obszar na niebie, z ktorego zdają się wybiegać należące do danego roju meteory.  Aby ułatwić zrozumienie pojęcia radiantu, posłużmy się przykładem: stojąc na środku prostej drogi i patrząc wzdłuż niej widzimy, że - wskutek zjawiska perspektywy - jej równoległe brzegi zdają się łączyć gdzieś na horyzoncie. Przypadek radiantu to to samo, tylko że w trzech wymiarach i na sferze niebieskiej.
Leonidy pozornie wybiegają z gwiazdozbioru Lwa - po łacinie Leo.

Leonidy dawniej i dziś

W latach 1998-2002 miały miejsce spektakularne deszcze Leonidów, związane z powrotem macierzystego ciała roju, komety 55P/Tempel-Tuttle, w pobliże Słońca. Można było wówczas zobaczyć nawet kilka tysięcy meteorów w ciągu godziny! Lata 2003 i 2004 przyniosły spadek aktywności roju. Przewidywania wskazują jednak, że w bieżącym roku możemy znowu spodziewać się podwyższonej aktywności Leonidów - wprawdzie nie tak wysokiej, jak kilka lat temu, ale jednak wartej uwagi.

Leonidy są aktywne w dniach 10-23 listopada. Zwykłe maksimum, wywołane przez materiał pozostawiony przez kometę wiele lat temu, powinno się pojawić 17 listopada o godz. 21:50, co nie jest porą korzystną dla obserwatorów w Polsce. Można się jednak spodziewać kolejnego wybuchu aktywności 19 listopada w godz. 5.45-5.50 i wówczas w ciągu godziny będzie można zobaczyć 100, a może nawet 200 pięknych meteorów!
Warunki do obserwacji będą idealne, gdyż o tej porze radiant Leonidów - czyli obszar na niebie, z którego zdają się wybiegać meteory - wzniesie się już wysoko nad horyzontem. W obserwacjach nie przeszkodzi także bardzo bliski nowiu, zatem praktycznie nieobecny na niebie Księżyc.

Jak zaobserwować?

Jak odróżnić na niebie Leonidy od innych meteorów? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że są to zjawiska bardzo szybkie - ich prędkość wynosi prawie 71 km/s, co oznacza, że będą błyskawicznie przemieszczały się po niebie. Wszystkie Leonidy będą także zdawały się wybiegać z radiantu położonego w gwiazdozbiorze Lwa, zaznaczonego na ilustracji czerwonym okręgiem. Aby dostrzec jak najwięcej meteorów, nie należy patrzeć bezpośrednio w radiant, ale wybrać pole widzenia co najmniej 45 stopni od niego.

Dlaczego warto obserwować Leonidy?

Leonidy warto obserwować nie tylko dlatego, że tworzą na niebie niezwykły kosmiczny spektakl. Obserwacje meteorów wykonane w odpowiedni sposób mają wartość naukową. Aby dowiedzieć się, jak wykonać takie wartościowe naukowo obserwacje, należy skontaktować się z Pracownią Komet i Meteorów (PKiM). Każdemu chętnemu przesyłamy bezpłatny zestaw map, poradników i innych niezbędnych do obserwacji materiałów. Organizujemy również dla naszych współpracowników obozy obserwacyjne oraz seminaria naukowe. Najlepsi obserwatorzy co roku otrzymują atrakcyjne nagrody. Nasi przedstawiciele uczestniczą także corocznie w międzynarodowej konferencji, organizowanej przez International Meteor Organization, z którą współpracujemy.


Zapraszamy do współpracy!

Kontakt:
Pracownia Komet i Meteorów
Al. Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa
pkim@pkim.org
http://pfn.pkim.org/


Warunki obserwacyjne na moment maksimum Leonidów:
http://www.supercell.nl/specials/leo2006/leonids.html

Więcej o tegorocznych Leonidach:
http://www.imcce.fr/page.php?nav=en/ephemerides/phenomenes/meteor/DATABASE/Leonids/2006/index.php
http://www.arm.ac.uk/leonid/dust2006.html
http://feraj.narod.ru/Radiants/Predictions/Leonids2006eng.html
http://www.imo.net/calendar/2006/fall

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak dla takiego laika jak ja dość szczegółowy tekst, ale czyta sie z przyjemnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.