Facebook Google+ Twitter

Lepiej patrzeć do przodu. Refleksja nad jedną z naszych narodowych wad

Czy nastąpi kiedyś taka chwila, że Polacy będą wiedzieli dokładnie, czego chcą i pragną oraz dokąd zmierzają?

Polska teraz, od niepamiętnych czasów, żyje w spokojnym otoczeniu, bez zewnętrznych zagrożeń. Jest państwem wolnym i może o wszystkim stanowić samodzielnie. Wszyscy, którzy są i czują się Polakami mogą w myśl swojej Konstytucji, korzystając z zasad demokratycznych, decydować o sobie i swoim życiu.

Dlaczego więc duża część polskiego społeczeństwa ciągle wyraża w różny sposób swoje niezadowolenie. Czy to jest jakaś narodowa cecha ulokowana w polskich genach? Czy Polacy są
inni niż sąsiedzi bliżsi lub dalsi?

Przyczyna jest prozaicznie prosta. Polacy idą do przodu nie patrząc przed siebie, tylko idą z głową zwróconą do tyłu. Skutki są przykre. Co chwila wpadając na różne przeszkody. Co w takich chwilach się mówi? To proste, każdy normalny człowiek mówi "o, k......a".

Idąc do przodu patrząc do tyłu widzi się to co już było. Zaczyna się więc przy okazji również i myśleć o tym co było. To zaburza myślenie o tym co teraz, a o przyszłości już nie ma co mówić. Wystarcza myśl "jakoś to będzie".

Ten pochód Polaków z boku wygląda kuriozalnie. Na początku trudno wypatrzyć przewodnika. Czoło pochodu zatem stanowią ci którzy muszą wykonać najcięższą robotę. Trzeba bowiem utorować w miarę wygodną drogę dla pozostałych. Za nimi idą najsłabsi i najstarsi oraz reszta. Na końcu idzie klasa polityczna i przywódcy duchowi. Idą, patrzą i nie mogą wyjść z podziwu, jak ciężką i trudną drogę ten naród musiał przejść żeby znaleźć się w tym miejscu, do którego doszedł.

A może by tak idący na czele wyciszyli się i odwrócili głowy, spojrzeli do przodu? Byłoby i łatwiej, i przyjemniej, i wygodniej. Przy okazji można by zgubić ostatnich. Nie zauważą, jak ich drogi się rozejdą.

Ci pierwsi w końcu pójdą lepszą drogą, a ci ostatni niech idą swoją drogą dalej. Byle już nie razem.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

edi
  • edi
  • 18.04.2011 19:14

Ja tam wolę mieć oczy dookoła głowy.Nikt mnie "bodiczkiem" nie zepchnie z toru.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 17.04.2011 20:58

Póki nie odejdzie ostatni kombatant solidarnościowy będziemy dreptać w miejscu. 30-4o -to latki mają zupełnie inne spojrzenie na świat [ do przodu] i w nich nadzieja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

witam
Do autora tekstu
Ja sądzę, że gdyby Polacy idąc w przód, oglądali się do tyłu lub byli z głową zwróconą w tył to nie popełnialiby tylu gaf. Po prostu byli by mądrzejsi po szkodzie. A ja widzę, że generalnie elity władzy i Polacy nie są mądrzejsi ani przed ani po szkodzie. I to jest najsmutniejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leszek Niedźwiedzki
  • Leszek Niedźwiedzki
  • 17.04.2011 13:10

Dziękuję Pani Małgorzato i przepraszam, że przeoczyłem ten artykuł.
Już to naprawiłem i przeczytałem.
W przyszłości postaram się być bardziej starannym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.