Facebook Google+ Twitter

Lepiej sprawdzaj co przewozisz przez granicę

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-28 15:12

25-letnia wiolonczelistka z Siemianowic Śląskich omal nie musiała odwołać zaplanowanego w Niemczech koncertu, gdy na lotnisku okazało się, że nie ma zezwolenia na wywóz swojego zabytkowego instrumentu.

fot. Grzegorz Gałasiński/Dziennik Łódzki - Na obudowie wiolonczeli widniała data produkcji: 1911 rok. Właścicielka instrumentu tłumaczyła, że dotychczas nigdy nie wyjeżdżała z nim za granicę i nie wiedziała, że musi mieć zezwolenie - powiedział rzecznik śląskiej Straży Granicznej, mjr Grzegorz Klejnowski.
O tym, że bez zezwolenia nie może zabrać wiolonczeli na zagraniczny koncert, artystka dowiedziała się dopiero na lotnisku w Pyrzowicach. Na szczęście, udało jej się błyskawicznie załatwić zaświadczenie i mogła zgodnie z planem odlecieć do Niemiec.

Mniej szczęścia miał obywatel Hiszpanii, odlatujący 10 dni temu z Pyrzowic do Barcelony. W jego bagażu celnicy odkryli starą, jednoszalkową wagę i przyrząd pomiarowy z lunetą. Turysta kupił je na targu staroci w Gdańsku i był zdziwiony faktem, że na ich wywóz potrzebne jest pozwolenie.

Pozwoleń na wywóz wymaga nie tylko to, co figuruje w rejestrze zabytków i rejestrach muzealnych, ale także przedmioty niewpisane do rejestrów, ale mające więcej niż 55 lat , a w przypadku dziedzictwa przemysłowego - starsze niż 25-letnie. Aby otrzymać pozwolenie na wywóz takich przedmiotów, trzeba się zwrócić z odpowiednim wnioskiem do ministra kultury, za pośrednictwem właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Za nielegalny wywóz dzieł sztuki może grozić do pięciu lat więzienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.