Facebook Google+ Twitter

Lepper: Robię wszystko, by wchłonąć elektorat PiS i PO

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-02 18:45

Jesteśmy partią lewicową, prospołeczną i prosocjalną. Różnimy się od PiS zasadniczo i mamy swój elektorat. Jeżeli nie będzie pełnego partnerstwa do końca, a jest go coraz mniej, to się źle skończy. Po prostu – mówi Andrzej Lepper

fot. Dziennik ŁódzkiAnna Kulik: Koalicja przetrwa, czy też zamierza pan ją opuścić? Raz mówi pan, że to koniec współpracy z tym rządem, a raz, że koalicja jest bezpieczna...
Andrzej Lepper: W poniedziałek ma się odbyć spotkanie Samoobrony, LPR i PiS. Będziemy rozmawiać na temat realizacji programu. My nie zgadzamy się na to, żeby wszędzie było podkreślane, że wszystko to, co jest zrobione, jest z programu PiS. Drugim zagrożeniem dla koalicji może być przyszłoroczny budżet. Założenia budżetowe przedstawione przez ministra Kluzę są dla Samoobrony nie do przyjęcia. Jeżeli jednak znajdą się odpowiednie środki na służbę zdrowia, szkolnictwo, pensje dla lekarzy, pielęgniarek, na sferę socjalną i na rolnictwo, a przede wszystkim na ubezpieczenia, Samoobrona poprze ten budżet.

Jak się panu współrządzi z premierem Jarosławem Kaczyńskim? Jest pan równie samodzielny, jak były premier Kazimierz Marcinkiewicz?
— Mnie się współrządzi z Kaczyńskim tak samo, jak jemu ze mną. Jestem człowiekiem samodzielnym i zdecydowanym. Wszyscy znają mój charakter. Absolutnie żadnego rządzenia poza mną w ministerstwie rolnictwa nie ma.

Robi pan szum, żeby wyegzekwować dla członków Samoobrony tak zwane Erki, czyli stanowiska wiceministrów i podsekretarzy w najważniejszych resortach. Powiedział pan, że brakuje wam dziesięciu takich stanowisk. O jakie ministerstwa chodzi?
— Ale dajmy już spokój! Jest jakaś lista złożona cztery miesiące temu. Czy te stanowiska będą, czy nie, to już dla mnie nie ma znaczenia.

Czyżby? Przecież Samoobrona bierze odpowiedzialność za współrządzenie. Chce pan odpowiadać przed wyborcami za nie swoich ludzi i ich decyzje?
— Będziemy odpowiadać do czasu. Jeżeli nie będzie pełnego partnerstwa do końca, a jest go coraz mniej, to się źle skończy. Po prostu.

Profesor Roman Backer z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu mówi, że PiS dąży do wchłonięcia Samoobrony. Co pan na to?
— Że zamiary takie są, to wiadomo. Ja też robię wszystko, żeby wchłonąć część elektoratu PiS-u i Platformy Obywatelskiej. Jesteśmy partią lewicową, prospołeczną i prosocjalną. Różnimy się od PiS zasadniczo i mamy swój elektorat. Przez ten rok po wyborach nasze sondaże cały czas są stabilne. Mam duży szacunek do słów profesorów i doktorów, ale nie ma mowy o wchłanianiu Samoobrony przez PiS.

Czy Samoobrona będzie domagać się dla swoich ludzi stanowisk wojewody lub wicewojewody łódzkiego?
— Nie powiem, że będę się tego domagał, bo wojewoda łódzki jeszcze by zachorowała. PiS powinien jednak pamiętać, że nasze małżeństwo nie jest z miłości, tylko z wyrachowania. I powinien pamiętać, że wziął sobie dwie kochanki, oj, przepraszam, dwie żony.

Kto będzie kandydatem Samoobrony na prezydenta Łodzi?
— Poseł Łyżwiński, ale jeszcze się zastanawia. Jest jeszcze kilka innych nazwisk, ale nie wymienię ich. Kandydata przedstawimy za kilkanaście dni.

Anna Kulik - Dziennik Łódzki

ZOBACZ TEŻ:
Lepper zapowiada wybory na przyszły rok
Schetyna (PO): wybory na wiosnę bardzo prawdopodobne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Samoobrona chce wchłonąć elektorat PiS hmm... przecież to są dwa bieguny :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.