Facebook Google+ Twitter

Lepsza własna łata niż wyżebrana szata

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-07-17 22:06

Żebraczki z płaczącymi niemowlętami, głodni, bezdomni, biedne starsze panie oraz zwyczajni menele czy też studenci z gitarami i akordeonami. Samotnie lub całymi grupami siedzą na ławkach w parkach, przy ulicach i żebrzą biorąc nas na litość.

Dla jednych jest to poniżej godności a inni uważają, że to doskonały sposób na życie. Żebranie w Polsce przeżywa renesans. Tak jak na początku lat 90-tych co chwilę mijaliśmy kogoś, kto prosił o pieniądze, tak dziś w większych miastach na najczęściej uczęszczanych ulicach powrócili "gołodupcy".

Trzeba mieć jednak świadomość, że wcale im nie pomagamy. Wrzucenie pieniędzy do puszki, talerzyka czy miseczki, to wręczenie dla narkomana upragnionej heroiny. Na pierwszy rzut oka porównanie nie wygląda na właściwie w tym kontekście - biedny chce na jedzenie. Jednak chodzi mi o formę pomocy. Uważam, że dawanie pieniędzy nie jest pomocą właściwą. Choć dając piątkę zaspokoimy w jakiś sposób potrzeby żebraka, to jednak ta moneta nie sprawi, że postawi on krok do wyjścia z biedy. W Polsce są instytucje pomocy, które nie tylko zaspakajają pierwsze potrzeby typu kąpiel i jedzenie, ale także dają czyste ubranie, nocleg i perspektywy na wyjście z biedy.

Nasza pomoc powinna być dwuetapowa. Przed pierwszym z nich trzeba się zastanowić czy mamy 15 minut, aby poświęcić je osobie, która o tę pomoc prosi. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca - przejdźmy się z nią do najbliższego sklepu - bądź poprośmy, aby poczekała. Tam kupmy prowiant i wręczmy go żebrzącemu. Drugi etap to przeznaczenie reszty czasu by wytłumaczyć gdzie można się zgłosić po pomoc. Na przykład w Białymstoku zaawansowaną pomoc może udzielić Caritas lub Stowarzyszenie Droga. Wytłumaczmy potrzebującemu, że pomoże sobie tylko zgłaszając się do odpowiedniej organizacji. Przekonanie żebraka do takiej pomocy jest oczywiście bardzo trudne, a w większości przypadków wręcz nierealne. Jednak trzeba próbować, bo tak samo jak żebrak doskonale wie, że zawsze znajdzie się ktoś, kto da pieniądze, tak zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce pozwolić sobie pomóc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

A propos artystów ulicznych, jest taki piękny film "Once"
Zrobiony bardzo prostymi środkami, a niebywale wciągający, nagradzany itp. Dostał np. Oskara za najlepszą piosenkę filmową :)
http://www.wotpi.pl/content/view/57/42/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgoda, wpis imiennie obrażający Ciebie, Grzegorz, ma prawo być usunięty, skoro Ty sobie tego życzysz.
Ale ten idiotyczny wpis o artystach żłopiącychy wyżebrane piwsko może jedynie ubawić.
A Autorowi takiej rewelacji wystawia piękne świadectwo, oszczędzając dyskutantom trudu prowadzenia z nim daszej polemiki, gdyż czas, w rzeczy samej, to pieniądz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tyle, że za moim nieżyczeniem sobie stoi nie tylko polskie prawo, ale i - mniej patetycznie - regulamin tego serwisu i redakcja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.07.2008 20:06

"A ja sobie nie życzę, aby wypowiedzi bardzo wyraźnie mnie obrażające były tolerowane."

Powiem szczerze, że sobie nie życzę abyś komentował moje artykuły bo prezentujesz pieniactwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grześku, w każdej kulturze i w każdych czasach będą wielbiciele i przeciwnicy różnych artystów i twórców.
Bo na tym właśnie opiera się sztuka. Twierdzenie "Słowacki wielkim poetą był..." jest już na szczęście coraz bardziej archaicznym odniesieniem do zmuszania nas do lubienia lub nie czyjejś twórczości.
Ważne moim zdaniem jest jednak abyśmy umieli docenić fakt, że ktoś zamiast wyciągać rękę po pomoc, sam stara się zarabiać na życie, chociażby grając niewprawnie na grzebieniu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szymku, nie prowokuj :P Przeciwnicy Rubika mogą się czuć porównani do przeciwników Picassa. Chyba nie to było Twoją intencją?

Agnieszko, jeden został usunięty, ponieważ mnie obrażał. A ja sobie nie życzę, aby wypowiedzi bardzo wyraźnie mnie obrażające były tolerowane. Wcześniejszy - ten o artystach - obrażał całą liczną grupę społeczną, której członkowie zapewne też sobie tego nie życzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek wykonujący publicznie utwór muzyczny, czy to własny czy też cudzy jest muzykiem - wykonawcą. Pobierając za to opłatę nie żebrze, lecz wykonuje usługę, tak jak każdy inny artysta - wykonawca.
Poziom wykonywanej muzyki nie ma nic do rzeczy. Są ludzie, którzy uznają Pana Rubika za artystę, ale są również, którzy twierdzą, ze on z artyzmem nie ma nic wspólnego ;)
Podobnie było z Pablem Picasso, którego współcześni nie trawili za jego obrazy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja nie rozumiem, dlaczego usunięto wpis Gopaniuka, ktory np. ja w swojej wypowiedzi cytuję.
Teraz ktoś mógłby pomyśleć, że to ja i Beata ukułyśmy taką zgrabną definicję Artysty.
Dziecinada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja usunęłam swój odnoszący się do obraźliwej wypowiedzi Kamila.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wpis Kamila Gopaniuka został usunięty. Proszę o nie obrażanie innych Autorów link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.