Facebook Google+ Twitter

Lepsze i gorsze wybory - kilka słów o studiach

Z roku na rok przybywa więcej nowych kierunków, a uczelnie wyższe oferują prestiżowe zawody po ukończeniu każdego z nich. Jakie są najbardziej oblegane profile przez maturzystów? W artykule przedstawiona jest garść informacji na ten temat.

 / Fot. Natalia Bojko


Wykształcenie wyższe w obecnych czasach straciło znacząco na prestiżu. Śledząc kierunki studiów na bieżąco, zauważa się pewną tendencję i trend wśród maturzystów, jeżeli chodzi o wybór dalszej ścieżki kariery naukowej. Polski system edukacji nie jest rzeczą wystarczająco zadowalającą. Przypatrując się „ofertom” poszczególnych uczelni, odnoszę wrażenie, że niektóre profile utrzymują się bardziej dla podtrzymania tradycji niż konkretnego zawodu w przyszłości.
Istnieją jednak bardziej optymistyczne prognozy niż powyższy wstęp. Rozwój technologiczny na świecie idzie pełną parą do przodu. Niż demograficzny także robi swoje. Dlatego też patrząc na rankingi popularności kierunków uczelni wyższych, od kilku lat z podium nie schodzi informatyka i kierunki medyczne. Perspektywy pracy są rozległe, a rynek coraz bardziej obiecujący względem zarobkowym. Na podjecie nauki na, którymś z nich jest zdecydowanie najwięcej chętnych. Walka o miejsca z roku na rok nie ustaje. Zaraz za nimi (choć nie depczą im po piętach) uplasowało się prawo i zarządzanie. Dużą popularnością cieszą się uczelnie techniczne. Stąd też spora ilość maturzystów składa dokumenty między innymi na automatykę i robotykę, mechanikę i budowę maszyn oraz budownictwo. Z typowo humanistycznych kierunków od jakiegoś czasu panuje trend na pedagogikę i psychologię. Nawet logistyka i turystyka znalazła swoich wielbicieli, pomimo tego, że co trzeci student (jak dowodzą statystyki) nie znajdzie zatrudnienia.
Statystyki statystykami dlatego warto zaczerpnąć wiedzy u źródła. Jego podstawę stanowi rynek pracy. Przyglądając się ofertom zatrudnienia i licznym ogłoszeniom (głównie na portalach internetowych) niemal w każdym pracodawca poszukuje kreatywnego, ambitnego i (tu pada magiczne słowo klucz) z doświadczeniem. Student (przyszły i obecny) powinien mieć z tyłu głowy świadomość, że to dopiero pierwsza praca uczy go czegokolwiek. Wbrew zapewnieniom wielu uczelni „praktyki” ograniczają się wyłącznie do papierka, a na wykładach i ćwiczeniach klepana jest sucha teoria.
Realia są takie, że do wykonywania określonych zawodów potrzebne jest wykształcenie wyższe. Po prostu musi być. Często nie pomaga nam ono w znalezieniu pracy, ale mus to mus. „Skończ przyzwoite studia, a szybko znajdziesz zatrudnienie” niejednokrotnie powtarzane jak mantra zdaje się coraz szybciej odchodzić do lamusa. Myślenie, że wykształcenie wyższe otworzy Ci wszelkie drzwi do kariery i dużych zarobków jest błędne. Na koniec, by nikt nie mógł zarzucić zbytniego pesymizmu temu artykułowi dodam, że studia może nie są zawsze nam potrzebne, ale jeden na kilku pracodawców przychylniej spojrzy na CV osoby z wykształceniem wyższym.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.