Facebook Google+ Twitter

Leszek Balcerowicz o gospodarce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-18 09:40

Leszek Balcerowicz uważa, że zbyt powolna prywatyzacja i unikanie reformy finansów publicznych to największe zaniechania rządu Donalda Tuska. Profesor Balcerowicz powiedział, że narastający dług państwa przeszkadza w szybkim rozwoju gospodarczym naszego kraju.

W ocenie byłego ministra finansów, Polsce w dużej mierze udało się uniknąć tak poważnego kryzysu, jaki dotknął kraje bałtyckie, dzięki ostrożnej polityce bankowej. Były minister finansów dodał, że bez zasadniczych reform wprowadzonych 20 lat temu Polsce nie udało by się osiągnąć tego, co mamy.

Od słynnego sejmowego expose Leszka Balcerowicza mijają dwie dekady. Ówczesny wicepremier przedstawił pakiet ustaw wprowadzających w Polsce kapitalizm. Wspominając plan radykalnych zmian, były minister finansów zaznaczył, że Polacy przyjęli reformy z ogromnym rozsądkiem i zrozumieniem. Leszek Balcerowicz zaznaczył, że społeczeństwo pojęło, iż rozwój kraju możliwy jest tylko poprzez pracę i tworzenie dobrych warunków dla przedsiębiorczości.

Balcerowicz zastrzegł, że jest jeszcze na tym polu wiele do zrobienia. Jak zaznaczył, tylko połowa zdolnych do pracy jest czynna zawodowo, co jest obciążeniem dla budżetu państwa. Główne założenia reformy Balcerowicza - oprócz szybkiej prywatyzacji - obejmowały opanowanie inflacji, zapewnienie wymienialności złotego i liberalizację handlu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.