Facebook Google+ Twitter

Leszek Balcerowicz o reformie emerytalnej Tuska: Jest zbyt nieśmiała

Leszek Balcerowicz uważa, że ludzie są przeciwni reformie emerytalnej, ponieważ nie rozumieją o co w niej chodzi. A rzecz jest naprawdę poważna, dotyczy naszego rozwoju ekonomicznego.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaWedług polskiego ekonomisty, działania związku "Solidarność" w tej sprawie są niezwykle szkodliwe. Podwyższenie wieku emerytalnego jest w jego ocenie konieczne: "Nam grozi to, że będziemy coraz wolniej się rozwijać, bo coraz mniej ludzi będzie pracować. W związku z tym propozycja rządowa jest zbyt nieśmiała z punktu widzenia tego głównego celu. Liczba ludzi w wieku tzw. produkcyjnym, spadnie o 2 miliony" - pisze "Wprost".

O ludziach z dzisiejszej "Solidarności" prof. nie ma najlepszego zdania. Przypomina, że kiedyś siłą wywalczyli przywileje dla górników: "Ci związkowcy, którzy są tutaj w awangardzie, to są ci, którzy wywalczyli prawie kilofami przywileje dla górników. Przypominam sobie tą dawną "Solidarność", która była w czołówce reform i patrzę na tę obecną "Solidarność", to jest główny hamulcowy i robi mu się smutno" - mówi.

Dobrze, ale przecież około 80 proc. społeczeństwa jest przeciwna reformie emerytalnej proponowanej przez Donalda Tuska. Rzecz więc nie dotyczy tylko okropnych związkowców. Z czego to wynika?

Według Balcerowicza ludzie w ogólnie nie rozumieją, o co tu chodzi, a stawka jest ogromna - dotyczy tego, czy podtrzymamy swój rozwój gospodarczy.

Jednak ten tok myślenia jest obcy dla związkowców; ci zapowiadają kolejne protesty: "Jeśli rząd natychmiast nie zmieni zdania, to zorganizujemy ogólnopolskie nieposłuszeństwo, zorganizujemy manifestacje we wszystkich miastach, zatrzymamy Polskę, przygotujemy ludzi do strajku generalnego" - mówi szef OPZZ, Jan Guz.

"Solidarność" chce przeprowadzenia referendum w sprawie emerytur. Tutaj może liczyć na poparcie PiS. Jarosław Kaczyński już zapewnił, że jego partia z całych sił będzie wspierała związek w tej kwestii.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

ptaszynski
  • ptaszynski
  • 23.03.2012 18:52

balcerowicz czyl prof. katastrofa zabrał głos i jak zwykle nie ma racji ...nie wiem czy ma polaków za baranów a sam uwaza sie za mądrale ale ludzie doskonałe rozumieja intencje reformy...chodzi o łatanie budzetu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
pani sephora
  • pani sephora
  • 20.03.2012 22:05

@ AAA 18:04 + @ leszek_es5 = 0 pomyślunku !
A mnie ciule możecie w pupcię cmoknąć ! Jeden zbankrutowany działacz PZPR a drugi palant to wartość zużytej podpaski ! Tak trzymajcie aż się poszczacie z radości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
urbam
  • urbam
  • 20.03.2012 18:04

Leszek ty nie masz siły przebicia,uczyłeś komuchów w KC ekonomii i komuna zbankrutowała(byłeś świetnym lektorem w KC.)

Komentarz został ukrytyrozwiń
leszek_es5
  • leszek_es5
  • 20.03.2012 13:22

Zgadzam się z Balcerowiczem ,Związki zawodowe to główny hamulcowy rozwoju Polski. To instytucja tkwiąca jeszcze głęboko w PRL-u. Dla nich nie interes Polski jest najważniejszy lecz własne dobrze płatne stołki. To jest chore ,że tych rozrabiaków utrzymują na etatach zakłady pracy ponosząc nie uzasadnione koszty. Doprowadzili do ruiny Stocznią Gdańską i wiele innych państwowych przedsiębiorstw wymuszając strajkami przywileje na które ich zakłady nigdy nie było stać.Pora się ocknąć bo będzie tak jak w Grecji ,gdzie kolejne rządy ulegały populistycznym Związkom Zawodowym i doprowadziły do ruiny finanse państwa. A teraz trzeba to wszystko zabrać bo nowych kredytów na przejedzenie nikt nie chce dać i spłacać starego zadłużenia nie ma z czego. Do tego samego doprowadzą polskie Z.Z. jeśli rząd będzie im bezkrytycznie ulegał. A ustawa o związkach zawodowych aż się prosi o zmianę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
><
  • ><
  • 19.03.2012 20:55

To prawie wszyscy koledzy jadzi,albo to tylko jadzia(dzisiaj popierają PIS,a jutro PO)

Komentarz został ukrytyrozwiń
zdeb
  • zdeb
  • 19.03.2012 19:21

pan balcerowicz, pan eksterminator, niszczyciel i co tam jeszcze zastanawiam co ten człowiek ma w głowie. jedna z myśli które mi przychodzą, to taka że on ma w głowie piekło. jak bardzo ten człowiek musi nienawidzić swojego narodu, tak bardzo chce go zniszczyć. tu już nie chodzi o jakieś ekonomiczne bredzenie, chodzi o to że ten człowiek nie widzi że większość ludzi w państwie które chce doprowadzić do zapaści żyje na granicy minimum egzystencjalnego. Ludzie próbują się ratować pracując na dodatkowych etatach lub dorabiając godzinami nadliczbowymi żeby jakoś przeżyć. a ten bezczelny piewca i miłośnik bandyckiego wyzysku cały czas gra na tej samej nucie: pracujcie więcej niewolnicy, dłużej i za jeszcze mniejsze pieniądze, jeszcze się nie wykrwawiliście niewolnicy. Postawimy kolejne hipermarkety, wykupimy za bezcen resztę tego co udało się zbudować po wojnie, do okrągłego stołu. Wyniszczę was tak że będziecie wyglądać jak szczury którymi jesteście. Nie zostanie kamień na kamieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, Panie profesorze Balcerowicz! Udaje Pan wariata?! Tamci chociaż umieją piłkę kopać. A że ich wybrano?! Bo lepszych nie było. Natomiast człowiek z najwyższym tytułem naukowym, umiejący prawdopodobnie rachować i analizować, powinien wypowiedzi najpierw przemyśleć. No, chyba że nie umie myśleć?!
Kogo chce Pan pod włos brać?! Młodzi umieją już liczyć. Ile do tej pory zmarnotrawiono i rozkradziono?! teraz to znowu na barki ludziom?! Tak, żeby dostali emeryturę w dniu śmierci?! Ale sobie to wykoncypowali?!
Złomowej wartości samoloty kupować, nic nie warte?! Setki miliardów na to wydawać?! Mamy największą obsadę urzędników w całym świecie! Zwiększono ją, pomimo komputeryzacji! Ile razy komputer szybciej liczy i pisze, drukuje od człowieka?! Sprawę posła BONDY i wielu jemu podobnych nie będę powtarzał. Płacimy najwięcej ze wszystkich państw europejskich dla Rosji za nośniki energii! I tak można wyliczać bez końca a Pan o tym nie słyszał?!
Ważne, że młodzi nie dali się omotać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
edwin
  • edwin
  • 19.03.2012 18:14

Co tu jeszcze ma do powiedzenia ten parch!? Już raz do spółki z Sachsem rozwalili gospodarkę !!!! Balcerowicz powinien zza krat oglądać kraj. Ten quasi profesor nie zna pojęcia, że aby coś naprawić to wcale nie trzeba tego najpierw zniszczyć ! A kto jak nie On pielęgnował FOZ ? Tysiące rozbitych przedsiębiorstw, nie sprywatyzowanych tylko oddanych darmo ! Ten wróg ludzi zna tylko pojęcie "ciąć" ! Prawdopodobnie już trzęsie dupą bo rządy Tuska spowodują sięgnięcie do początków działań tych reformatorów i wreszcie usłyszą wyroki !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Max
  • Max
  • 19.03.2012 17:47

Ci durnie z Platformy podobnie jak Balcerowicz, pchają nas nadal do grobu ,tacy durnie ,muszą odejść.

Liberałów ,takich baranów chwalą Niemcy Francuzi i inni którym nasze Matoły naganiają do kiesy pieniądze naszym kosztem. Chorych Liberałów należy jak najszybciej się pozbyć ,każda okazja jest dobra.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Benedykt Present
  • Benedykt Present
  • 19.03.2012 17:25

Leszek Balcerowicz powiniem na zawsze zamilknąć. On jednak nie czyta postów "ciemniaków", czyli moich i nie odejdzie od tablicy. Przyznam się tutaj, że Lepper to powiedział wcześniej. Jako rzekłem tak czynię i nie nawiążę dyskursu z profesorem. Powyżej mam trzy bardzo dobre komentarze, których nie będę przepisywał, bo to byłby plagiat.